Mesa duket nuk jeni i regjistruar, kliko ne butonin Regjisrohu nqs dëshironi të bëheni pjesë e forumit tonë, per t'u regjistruar ju hargjoni maksimumi 1 min kohë. Me respekt Staffi. 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimiChatBilardo

Share | 
 

 Si te instalojm nje server te conter strike ne Root Linux

Shko poshtë 
AutoriMesazh
NoIsY
Super moderator
Super moderator


Postimet : 454
Vendodhja : n'Kamenic
Puna / Hobi : Hacker

MesazhTitulli: Si te instalojm nje server te conter strike ne Root Linux   Fri Dec 04, 2009 12:39 pm

Pra ju duhet ta keni nje Root per ta instaluar konterin
pasi te kyqeni permes rootes me username e password ateher vazhdojm :

Spari e krijojm nje direktorium nga ku do starton hldsupdatetool pra e shenojm :
Kodi:

mkdir hlds

Pra tani kyqemi ne hlds direktoriumin e krijuar dhe e downloadojm hldsupdatetool.bin dhe vazhdojm:
Kodi:

cd hlds
wget http://www.cstrike-planet.com/dls/hldsupdatetool.bin

dhe nese gjithqka shkon mire pas download te hldsupdatetool.bin ne mund ta extratojm apo te startojm nga ajo pra vazhdojm keshtu:
Kodi:

chmod +x hldsupdatetool.bin
./hldsupdatetool.bin

KUJDES: Pasi qe instalohet apo extraktohet ./hldsupdatetool.bin do iu kerkohet nje term komand ku duhet te shenoni YEs dhe te shtypni Enter pra perdori YES dhe shtyp ENTER

Nese gjithqka do te shkone mire ju nuk do keni dy file ne scrds directory ato file jane: hldsupdatetool.bin qe e kemi bere download me heret, dhe steam file-i qe gjeneron updatetool, Ky eshte file-i qe do perdoret per instalim te Conter Strike Source .

KUJDES: Nese iu eshte shfaqur nje mesazh "UNCOMPRESS: COMMAND NOT FOUND" tregon qe serveri juaj nuk ka instalim te dekomprezuar . I keni dy opcione te lehta per kete gje, provo keto file ne vijim gjersa logirateni ne root:
Kodi:

ln -s /bin/gunzip /bin/uncompress

Pas kesaj provo te instalosh ./hldsupdatetool.bin prap, nese nuk mundeni apo nuk keni privilegje ne root accesin tuaj ateher mundesh me i bo download nga ketu file-t:
Kodi:

wget http://www.cstrike-planet.com/dls/steam

Tani pasi qe keni perfunduar me file-t me siper, sheno komanden filelstare qe te instalosh CS 1.6
Kodi:

chmod +x steam
./steam -command update -game cstrike -dir .

Pas gjithe ketij instalimi serveri i instaluar duhet te Startoi duke instaluar HLDS instalimi.

Kjo merr kohen afer 40 minuta pra nvaret cfar bandwithi ka root accesi juaj

Kur perfundon Instalimi komplet ju do iu shfaqet nje shkrim :
HLDS installation up to date

Pra tregon qe pefundimisht mundeni me startu server konterin e instaluar

Shpresoi qe me keni kuptuar te gjithe megjithese nuk eshte aq e veshtire pasi e gjitha behet permes comandave ne promt cmd Faleminderit per leximin tuaj!

KUJDES: Mos gaboni ne comanda gjate instalimit pra keto komanda qe i kam shfq ketu ju mund ti beni copy - paste ne root qe ta keni me leht instalimin

Nese keni ndonje fjali te pa kjart mund te pyesni ketu !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.deshira-juaj.tk/
 
Si te instalojm nje server te conter strike ne Root Linux
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Paneli i Kontrollit :: Tutorials & Mësime-
Kërce tek: