Mesa duket nuk jeni i regjistruar, kliko ne butonin Regjisrohu nqs dëshironi të bëheni pjesë e forumit tonë, per t'u regjistruar ju hargjoni maksimumi 1 min kohë. Me respekt Staffi. 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimiChatBilardo

Share | 
 

 Instalimi i Source Conter Serverit ne root Linux

Shko poshtë 
AutoriMesazh
NoIsY
Super moderator
Super moderator


Postimet : 454
Vendodhja : n'Kamenic
Puna / Hobi : Hacker

MesazhTitulli: Instalimi i Source Conter Serverit ne root Linux   Fri Dec 04, 2009 12:40 pm

Pra e dini njeher duhet te kyqeni ne root tuaj dhe pastaj vazhdojm:

Pra spari ne duhet te krijojm nje direktorium nga ku do strartoi hldsupdatetool shenojm comanden:
Kodi:

mkdir srcds

tani hyjme ne srcds e krijuar dhe download hldsupdatetool.bin pra shenojm:
Kodi:

cd srcds
wget http://www.cstrike-planet.com/dls/hldsupdatetool.bin

Nese gjithqka shkon ne rregull me download ateher hldsupdatetool.bin do hyn ne direktorin srcds
tani duhet te rirregullojm hldsupdatetool.bin qe te mundemi te extraktojm apo ekzekutojm permbajtjen e hldsupdatetool.bin-it
pra ne command shenojm kete :
Kodi:

chmod +x hldsupdatetool.bin
./hldsupdatetool.bin

KUJDES: Pasi te perfundon startimi i hldsupdatetool.bin ateher na shfaqet nje term licenc ku duhet te shenojm YES dhe te shtypim ENTER

Pra e dini qe ne direktoriumin srcds i kemi dy file, hldsupdatetool.bin dhe steam file-in.
Steam file eshte qe do perdoret per te instaluar sourcen.

nese keni nje mesazh 'uncompress: command not found' thot qe serveri juaj nuk ka dekomprezu instalimin
pra nese keni kete problem ju dughet te provoni keto dy menyra:
Kodi:

ln -s /bin/gunzip /bin/uncompress

pastaj provo perseri ./hldsupdatetool.bin nese prap nuk funksionon ateher beje download nga ketu kete file:
Kodi:

wget http://www.cstrike-planet.com/dls/steam

pasi keni marre file steam=et ateher fillojm instalimin e CS source:
Kodi:

chmod +x steam
./steam -command update -game "Counter-Strike Source" -dir .

Nga ketu CS Source do filloi instalimin.....

Kur na paraqitet nje mesazh : HLDS installation up to date
tregon qe me sukses perfundoi instalimi i cs source.

Pra kjo eshte menyra e instalimit te cs source ne root linux !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.deshira-juaj.tk/
 
Instalimi i Source Conter Serverit ne root Linux
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Paneli i Kontrollit :: Tutorials & Mësime-
Kërce tek: