Mesa duket nuk jeni i regjistruar, kliko ne butonin Regjisrohu nqs dëshironi të bëheni pjesë e forumit tonë, per t'u regjistruar ju hargjoni maksimumi 1 min kohë. Me respekt Staffi. 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimiChatBilardo

Share | 
 

 Mbro pC nga RRezIQet ONliNE

Shko poshtë 
AutoriMesazh
NoIsY
Super moderator
Super moderator


Postimet : 454
Vendodhja : n'Kamenic
Puna / Hobi : Hacker

MesazhTitulli: Mbro pC nga RRezIQet ONliNE   Wed Dec 02, 2009 7:57 am

Ketu po ju sjellim disa masa paraprake qe duhen marre per ta mbajtur kompjuterin te sigurte karshi rreziqeve online, si viruse, krimba apo trojane:


- Instaloni nje program antivirus ne kompjuter.

- Tregohuni kujdes ndaj bashkengjitjeve qe ju vijne ne e-mail nga burime a persona te panjohur. E-maili eshte burimi kryesor per viruse, krimba dhe trojane.

- Kujdes me shkarkimet qe ju dergojne permes aplikacioneve te bashkebisedimit (si MSN Messenger apo Yahoo Messenger).

- Perzgjidhini mire vendet nga ku shkarkoni ne Internet; shume prej krijuesve te viruseve dhe krimbave perdorin programet falas per te fshehur aplikacionet e demshme.

- Sigurohuni qe kompjuteri te kete te instaluara te gjitha shtojcat dhe rinovimet e nevojshme (nese perdorni Windows, shkoni tek faqja e Windows Update dhe instaloni gjithe shtojcat per te cilat ka nevoj sistemi i shfytezimit).

- Kontrollojeni imtesisht per viruse eedo disk qe futni ne kompjuter dhe edo shkarkim te ri perpara se ta hapni
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.deshira-juaj.tk/
 
Mbro pC nga RRezIQet ONliNE
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Letrat (Tarot)
» Planetit tonë po i kanoset rreziku
» A është i rrezikshëm projeksioni apo udhëtimi astral?
» Misteret dhe rreziqet e pllakave “Ouija”

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Paneli i Kontrollit :: Tutorials & Mësime-
Kërce tek: