Mesa duket nuk jeni i regjistruar, kliko ne butonin Regjisrohu nqs dëshironi të bëheni pjesë e forumit tonë, per t'u regjistruar ju hargjoni maksimumi 1 min kohë. Me respekt Staffi. 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimiChatBilardo

Share | 
 

 Smile Si te perdorim 2 sisteme operative ne te njejten kohe !

Shko poshtë 
AutoriMesazh
NoIsY
Super moderator
Super moderator


Postimet : 454
Vendodhja : n'Kamenic
Puna / Hobi : Hacker

MesazhTitulli: Smile Si te perdorim 2 sisteme operative ne te njejten kohe !   Sat Dec 05, 2009 1:30 am

Disa muaj me pare kur mesova LINUX dhe desha te perdori Linux ne PC timin , dhe sigurisht qe instalova ate ne kompjuter ,ndesha
ne disa probleme ne ristartim dhe kjo m'ka shqetesu pak diqysh ...

Pastaj bera disa kerkime ne motorin kerkues Google.com se si te
perdorim me shume sisteme operative ne tenjejten kohe ne te njejtin
Desktop, keshtu qe arrita me ne fund
se si ta bej kete .
Keshtu vendosa me e shkruajt nje tutorial per kete, sepse shume njerz jan te interesuar se si me ba kete far senin LOL .

Keshtu qe sot do tju mesoj si te perdorim Multi Operating systems ;D. E
ngjashem me kete shembull , une jam per momentin tu punu ne Windows XP
, dhe pom vynet per nje moment LInux , keshtuqe spo du une tash me
ristartu PC ,keshtu ,
qe shohim se si te perdorim me shume sisteme operative ne te njejten kohe1.Se pari duhet qe te shkarkohni kete program:
Shkarko ketu

2.Instalone kete program , dhe futeni kete Serial :

Kodi:

92NF8-YHGDH-1CN0N-43KT0

3.Startone Vmware Server.

4.Tani ju hapet,programi qe duket keshtu diqka :


Ky imazh është zvogluar, për ta parë imazhin me dimenzione origjinale kliko këtu.


5.Klikoni ne New Virutal Machine.

6.Kur te klikone mbi te , ateher do te paraqitet nje dritare e re.Kliko ne Butonin NEXT.

7.Zgjedhne konfiguracionin e virutal Machine , ketu selektone Typical.


Ky imazh është zvogluar, për ta parë imazhin me dimenzione origjinale kliko këtu.


8.Tani do te shihni se jane disa sisteme
operative per mundesi zgjedhje ne rastin zgjedhi Linux.Kur te selektoni
duhet te zgjedhni se cilin LInux e perdorni .Marrim parasysh se
perdorni Redhat Ubuntu ose diqka tejter.vetem selektone , ketu po e
zgjedhi Ubuntu.


Ky imazh është zvogluar, për ta parë imazhin me dimenzione origjinale kliko këtu.


9.Tani vendosne emrin e Machin-es , qfare emer te deshironi , nuk prish pune .

Ky imazh është zvogluar, për ta parë imazhin me dimenzione origjinale kliko këtu.


10.Selektone lokacionin kur doni te instaloni makinen .

11.Tani eshte ne rend , lidhja ne rrjet ,qfaredo te selektoni , ketu selektoj une Bridge Networking , sepse perdori DSL.


Ky imazh është zvogluar, për ta parë imazhin me dimenzione origjinale kliko këtu.


12.Hapesira e lire ne HDD , duhet te keni 8 GB
te lira ne HDD ku e instaloni kete program.POr nese jeni duke perdor
tjter sistem operativ psh VISTA ; atehere duhet te keni mbi 10 GB te
lira .


Ky imazh është zvogluar, për ta parë imazhin me dimenzione origjinale kliko këtu.


13.Perfundoi instalimi.

14.Tani Vmware krijon nje Diskun .


Ky imazh është zvogluar, për ta parë imazhin me dimenzione origjinale kliko këtu.


15.Tani kliko EDIT ne Virutal Machine.

Ky imazh është zvogluar, për ta parë imazhin me dimenzione origjinale kliko këtu.


16.Tani selektone CD-ROm.Ne panelin e
opcioneve ne te djathte do te shiqoni nje mundsi qe thote Use Iso
Image, shfletone me butonin Browse Iso Iamage-in ku e keni dhe klikoni
OK.


Ky imazh është zvogluar, për ta parë imazhin me dimenzione origjinale kliko këtu.


17.Tash klikoni ne Start Virtual Machine.

Ky imazh është zvogluar, për ta parë imazhin me dimenzione origjinale kliko këtu.


18.Tani do te shiqoni se eshte filluar te intalohet makina ne sistemin tuaj.

19.Per ta aktivizuar kete sistem duhhet te hapeni Vmware dhe te klikoni ne Start This Virutal Machine ,....

Dhe do te keni mundesi te punoni me me shume sisteme operative ne te njejten kohe ...


SHpresoj se dot keni mesuar me shume nga ky tutorial ....

Me respekt NoIsY


Ju lutem te ruani te drejtat e autorit.


Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.deshira-juaj.tk/
 
Smile Si te perdorim 2 sisteme operative ne te njejten kohe !
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Paneli i Kontrollit :: Tutorials & Mësime-
Kërce tek: