Mesa duket nuk jeni i regjistruar, kliko ne butonin Regjisrohu nqs dëshironi të bëheni pjesë e forumit tonë, per t'u regjistruar ju hargjoni maksimumi 1 min kohë. Me respekt Staffi. 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimiChatBilardo

Share | 
 

 Zemra e shëndoshë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
pRiaam
Administrator
Administrator
avatar

Postimet : 872
Vendodhja : n'Kamenic'ë
Puna / Hobi : HackinG & Designer

MesazhTitulli: Zemra e shëndoshë   Sun Mar 29, 2009 12:52 am

Zemra e shëndoshë
Ibën Kajimi, Allahu e mëshiroftë, ka thënë:
“Zemër e shëndoshë është ajo që është e pastër nga shirku, urrejta, xhelozia, zilia, lak¬mia, mburja, dashuria për dynjanë dhe po¬zi¬tën. Që është e mbojtur prej çdo gjëje të dëm¬shme që e distancon atë nga Allahu, e mbrojtur nga çdo dyshim që është në kundërshtim me Shpalljen e Tij. Është e mbrojtur nga të gjitha qejfet që e kundërshtojnë urdhërin e Tij dhe nga çdo dëshirë që e kundërshton atë që Ai e ka caktuar (kërkon) prej robërve të Tij, dhe e ci¬la është po ashtu e mbrojtur nga gjithçka që e shkëputë me Allahun. Kjo zemër, e shëndoshë dhe e mbrojur, është ne Xhenet në këtë jetë, në Xhenet në berzah dhe në Xhenet në Ditën e Ringjalljes. Mbrojtja dhe sigura e zemrës nuk mund të përkryhet assesi, deri sa nuk është e pastër prej pesë gjërave:

I. Shirkut, që e asgjëson teuhdin.

II. Bid’atet (risitë), të cilat janë në kun¬dër¬shtim me Sunetin.

III. Dëshirat / epshet të cilat janë në kun¬dërshtim me urdhërin e Allahut, subhanehu ve teala.

IV. Shkujdesit, që e kundërshton të për¬me¬durit e Allahut, subhanehu ve teala.

V. Dëshirën me të cilën asgjësohet pastërtia dhe sinqeriteti (në qëllim dhe synim).

Këto pesë gjëra janë barierë mes robit dhe Allahut dhe nën secilën prej tyre ka shumë ka¬tegori tjera që në vete përmbajnë çështje unike të cilat nuk mund të numërohen.

_________________

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://Deshira-Juaj.WS
 
Zemra e shëndoshë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Bisedë sipas Qejfit :: Rinia Shqipetare-
Kërce tek: