Mesa duket nuk jeni i regjistruar, kliko ne butonin Regjisrohu nqs dëshironi të bëheni pjesë e forumit tonë, per t'u regjistruar ju hargjoni maksimumi 1 min kohë. Me respekt Staffi. 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimiChatBilardo

Share | 
 

 Keshilla per te rinjte tane

Shko poshtë 
AutoriMesazh
pRiaam
Administrator
Administrator
avatar

Postimet : 872
Vendodhja : n'Kamenic'ë
Puna / Hobi : HackinG & Designer

MesazhTitulli: Keshilla per te rinjte tane   Sun Mar 29, 2009 12:51 am

Keshilla per te rinjte tane

Tani rinia eshte ne shkaterrimin e mesiperm.Tani rinia eshte duke u degjeneruar me shume se kurre.Ne qdo kohe mund te shohesh nje shume te madhe te rinjesh te cilet sillen neper rruge.Disa duke u groguar,disa duke vjedhur,disa duke u perleshur dhe shume e shume te tjere duke bere gjera te shemtuara te cilet nuk I ngjajne njeriut.Allahu e dalloi njeriun prej krijesave te tjera dhe e krijoi ne mernyre me te persosur.Pos,a thua valle e ka krijuar qe te bejne keto gjera qe po I bejne te rinjet tane?!Pergjigja natyrisht se eshte negative.Ai nuk e krijoi njeriun qe te drogohet,qe te perleshet dhe qe te beje gjera te liga. Jo,jo,nuk e krijoi per kete.Ai e krioji njeriun qe ta besoj vetem Allahun dhe ta konsideroje si te vetmin Zot.Pra,ju te rinj,a nuk mendoni se po gaboheni ne keto qe po veproni?A nuk mendoni qe rruga juaj eshte e gabuar dhe e vetmja rruge e shpetimit eshte besimi te Allahu?
Prostitucioni nuk sjell asgje te mire.Nese mendoni te pasuroheni me te,vertete gaboheni dhe ate shume rende.Nese mendoni te famesoheni duke u shtire si prostitute edhe aty gaboheni,sespse prostitucioni ne fakt humb idnentitetin e nje personi.
Prandaj,mendoni,pse I beni kur nuk perfitoni asgje te mire nga keto gjera?
Droga,o rini e dashur,vertet eshte nje nga gjerat e para qe te shpien drejt shkaterrimit.
Ne fillim ndoshta te kenaq dhe te ben ti harrosh problemet e perditeshme,por kjo ndodh vetem ne nje periudh shume te shkurte kohore.Me vone ajo shnderrohet ne nje gje te domosdoshme per organizmin tend dhe te ve ne ate gjendje saqe ben gjithqka per ta siguruar ate.Droga I shkaterron te gjitha organet ne organizmin tone.Prandaj,ju te rinj dhe gjithe te tjeret,jeni ne gjendje te sakrifikoni gjithqka,madje dhe jeten tuaj per ca qaste te bukura qe ne fund shnderrohen ne qaste me te hidhura te jetes suaj,saqe te bejne ta urresh veten dhe jeten tende?
Vjedhja dhe genjeshtra jande disa fenomene shume te demshme.Te bejne te mendosh se je personi me I pasur ne bote,por ne te vertet ti je varfanjaku me I ndyte ne shoqeri.Te bejne te mendosh se je personi me I lumtur ne bote.Por nje fjale e urte popullore thote:
“E verteta gjithemone del ne sheh”.Dhe kjo eshte e vertete.Sepse kur te kuptohet e verteta e genjeshtrave te tua do te futesh prapa grilave dhe do ta kalosh gjithe jeten atje.Por,kjo nuk eshte e tera,sepse ne boten tjeter te pret denimi I perjetshem.Andaj,largohu nga keto vese te keqija dhe mos hyn ne rradhen e atyre te lartepermendur,njerezve te degjeneruar. Nese mendon se eshte veshtire,vertet gabohesh,sepse eshte pikerishte e kunderta.Vetem duhet ta besosh Allahun si te vetmin Zot me zemer te qilter,ta falesh Namazin duke u perqendruar maksimalisht ne te,te ndash nje pjese nga pasuria jote per te varferit qe ne Islam quhet Zekat,ta agjerosh Ramazanin dhe te shkosh ne Haxhxh nese ke kushte financiare.
Prandaj,o rini,plotesojini keti kushte dhe do te jeni te shpetuar dhe ne mesin e me te dashurve te Allahut.Ju do te jeni krijesat me te pranueshme te Allahut ne boten tjeter.

_________________

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://Deshira-Juaj.WS
 
Keshilla per te rinjte tane
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Spiunet Tane! Kush Jane?
» Këshilla psikologjike
» Këshilla Shpirtërore
» Keshilla Shpirterore
» Këshilla Jetësore

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Bisedë sipas Qejfit :: Rinia Shqipetare-
Kërce tek: