Mesa duket nuk jeni i regjistruar, kliko ne butonin Regjisrohu nqs dëshironi të bëheni pjesë e forumit tonë, per t'u regjistruar ju hargjoni maksimumi 1 min kohë. Me respekt Staffi. 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimiChatBilardo

Share | 
 

 RINIA PSE ME KET DUKURI,a duhet besuar ne horeskop

Shko poshtë 
AutoriMesazh
pRiaam
Administrator
Administrator
avatar

Postimet : 872
Vendodhja : n'Kamenic'ë
Puna / Hobi : HackinG & Designer

MesazhTitulli: RINIA PSE ME KET DUKURI,a duhet besuar ne horeskop   Sun Mar 29, 2009 12:51 am

Nese thot dikush se nuk eshte vendi ktu i ksaj teme e kam postu se kjo eshte tem qe i perkatesohet rinis posaqerisht


deshta te sjell do argumnte redh horskopit pasi qe shum ne shoqerin ton po perdoret si do mos tek te rinje tan ne kohen e sodit,pasi qe eshte nje qeshtje tej e redsishme ne fen ton per nje ashtu sjell demer dhe hubje te shoqeir dhe ma kryesorja se renjos besimint ton, dhe naga ajo qe kam pa si ne ket frm edhe te kheret frm e pash te arsishme te baj nje mbledhim te argumnte dhe saqarime reth ksaj qeshte me tper per ket me posht keni argumnetet dhe faktet se cka eshte kjo veper.shpresoj se dot kemi dobi dhe perftim se bashku me ju.ju flam per serpekt.
Vendimi Islamik mbi Horoskopin

Jo vetem qe praktikimi i astrologjise eshte haram, por gjithashtu edhe vizitimi dhe degjimi i nje astrologu, blerja e librave mbi astrologjine apo leximi i horoskopit personal po ashtu jane te ndaluara. Meqe astrologjia kryesisht perdoret per parashikimin e se ardhmes, ata qe e praktikojne ate konsiderohen fatthenes [falltare]. Si pasoje, ai qe kerkon horoskopin e tij bie nen vendimin qe gjindet ne thenien e Pejgamberit [sallallahu alejhi ue selam]: eNamazi [ditor] i atij qe i afrohet nje fatthenesi dhe e pyet ate ne lidhje me ndonje gje, sedo te pranohet per dyzet dite dhe nete.e [Sahi Muslim vell. 4p. 1211, nr.5440]Denimi ne kete hadith eshte thjesht vetem per avitje dhe te berit pyetje astrologut, edhe nese personi dyshon lidhur me vertetesine e thenies se tij. Nese personi dyshon ne vertetesine apo falsitetin e informates astrologjike, ai dyshon nese te tjeret e dine te fshehten dhe te ardhmen krahas Allahut. Kjo eshte forme shirku ngase Allahu qartazi thote:eDhe tek Ai jane eelesat e Gajbit [tere ajo qe eshte e fshehur], askush se di ate pos Tij dhe Ai di per edo gje qe gjindet ne [apo mbi] toke dhe det; asnje gjeth nuk bie e Ai te mos e di kete. Nuk ka grimce ne erresiren e tokes e as ndonje gje te njome apo te thate, vetem se eshte e shkruar ne Shenimet e Qarta.e [6:59]eThuaj: Askush ne qiej dhe toke nuk e di Gajbin [te fshehten] pervee Allahut, e as qe mund ta dine se kur do te ringjallen.e [27:65]Mirepo, nese personi beson ne parashikimin e horoskopit te tij, qofte nga nje astrolog apo ndonje shkrim ne librat e astrologjise, ai bie drejperdrejt ne kufer [mosbesim] sie eshte thene nga Pejgamberi [sallallahu alejhi ue selam]: eKushdo qe viziton nje fatthenes dhe beson ne ate eka ai thote, vetem se ka mohuar ate qe i eshte zbritur Muhamedit.e [Sunen Ebu Daud vell.3, f.1095, nr.3895]Si ne hadithin paraprak, hadithi literalisht i referohet fatthenesit por eshte i aplikueshem edhe ne astrolog. Te dy keta pohojne dituri per te ardhmen. Pohimi i astrologut eshte po aq kundershtues ndaj Teuhidit sa edhe fatthenesi i rendomte. Ai pohon se personalitetet e njerezve jane te percaktuara nga yjet, dhe se veprat dhe ngjarjet e tyre te ardhshme jane te shkruara ne yje. Fatthenesi i rendomte pohon se formimi i gjetheve te eajit [apo kafja] ne filxhan, apo vijat ne pellembe i tregojne atij gjene e njejte. Ne te dy rastet individet pohojne aftesi ne leximin e diturise se fshehte te formimit fizik te objekteve te krijuara.Besimi ne astrologji dhe ne horoskope eshte ne kundershtim te qarte me tekstin dhe shpirtin e Islamit. Ne te vertete, ai qe i hulumton keto shtigje eshte shpirti i zbrazet, i cili nuk e ka shijuar imanin [besimin] e vertete. Ne thelb, keto rruge paraqesin nje orvatje te kote pet tei ikur Kadrit [fatit] - besimi injorant se nese e dine se efare i pret te nesermen, ata mund te pergatiten qe sot, ne menyre qe tei shmangen se keqes dhe ta sigurojne te miren. Sidoqofte, i Derguari i Allahut qe udhezuar nga Allahu qe te thote:eThuaj [O Muhamed]: Une nuk posedoj ndonje autoritet mbi dobine apo demin tim, pervee eka do Allahu. Sikur ta dija gajbin [te fshehten], do te siguroja per vete pasuri me bollek, dhe kurrfare e keqe sedo te me ndodhte. Por, une sejam tjeter veese paralajmerues, dhe prures i lajmeve te gezueshme per ata qe besojne.e [7:188]Prandaj, muslimanet e vertete obligohen qe te rrine sa me larg ketyre gjerave. Pra, unazat, zingjiret, etj., qe kane shenja te Zodiakut1 ne to seduhet te mbarten, edhe nese nuk keni besim ne to. Ato jane pjese e nje sistemi te fabrikuar i cili propagon kufer dhe i duhet dhene fund krejtesisht. Asnje musliman seduhet te tentoje qe ta qelloje shenjen e tij, e as qe ai ose ajo duhet te lexojne rubrikat e horoskopit ne gazeta apo te degjoje leximin e tyre. Dhe, cilido musliman qe lejon parashikimin astrologjik per te percaktuar punen e tij, duhet te kerkoje falje prej Allahut dhe ta perterije Islamin e tij.--------------------------------------------------------------------------
1. Zodiak:

a. Astronomi: Brezi i sferes qiellore qe shtrihet gati 8e ne secilen ane te ekliptikes qe paraqet shtegun e planeteve kryesore, henes, dhe diellit.

b. Ne Astrologji, ky brez ndahet ne 12 pjese te barabarta te quajtura shenjat, secila nga 30e e gjere, qe mbart emrin e konstalacionit per te cilin ka qene emeruar fillimisht, por me te cilin me nuk perkon per shkak te saktesise se ekuinoksit.


c. Diagram apo figure qe paraqet zodiakun.

2. Zodiak: Qark i plote; rreth

--------------------------------------------------------------------------
je dhe do sqarimi shtes

Thote Resulull-llahu sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem duke iu drejtuar shokeve te tij: "A deshironi t'u tregoj per haramet me te medha (tri here)e Thane: Po, O i derguar. Tha: T'i besh shok All-llahut..." (Buhariu dhe Muslimi). Secilin mekat All-llahu subhanehu ue teala e fale pos shirkut, ky mekat kerkon nevoje per nje pendim te posaeem. Thote All-llahu subhanehu ue teala: "Pa dyshim qe All-llahu nuk fale qe Atij t'i pershkruhen shoke ne adhurim, por Ai fale pos kesaj atij qe don vete" (en-Nisa' 48)

Shirk eshte te barazuarit e krijeses me Krijuesin dhe tea besh ate (krijesen) te kete te perbashket me Krijuesin karakteristikat hyjnore (qe i perkasin vetem ) sie eshte tei pershkruash krijeses mundesi per te teKrijuesit, Allahut demtuar apo bere mire, te jape dhe te ndaloje gje kjo qe ben te domosdoshme te beret shirk ne dua, frike, shprese, mbeshtetje dhe gjitheka e efaredolloj ) duke e marre krijesen se bashku meadhurimi (qe i perket vetem Allahut e.Allahun

Sihri (magjia) dhe falli. Ka thene All-llahu subhanehu ue teala: "...po Sulejmani nuk ishte i pafe, por djajt ishin te pafe, sepse u mesonin njerezve magjine. Ajo eka u zbriti ne Babil dy melekeve, Harutit dhe Marutit, ata te dy nuk ua mesonin askujt magjine para se t'i thonin: Ne jemi vetem sprove, pra mos u ben i pafe!..." (Bekare 102)

Resulull-llahu sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem ka thene: "Kush shkon te falltori dhe i beson ne ate qe flet ai, ky njeri eshte bere i pafe ne fene e cila i eshte zbritur Muhammedit" (Ahmedi)

Pejgamberi Muhammedi a.s ka deklaruar:
"Kush shkon te magjistari ose fallxhiu dhe beson ne ate qe ai e thote, e ka mohuar ate qe i eshte shpallur Muhammedit a.s". (Shenojne Ahmedi dhe Hakimi, Sahihul-xhami 59399)

Shirku ne bindje.

Ky shirk konsiston ne perulje dhe bindje ndaj diekaje . persa i perket legjislimit te Tijapo dikujt tjeter vee Allahut

eAta i moren rabate dhe prifterinjte si zota vee Allahut ...e(9:31)

e A mos valle ata kane partnere me Allahun qe legjislojne per ta nje fe tjeter nga ajo qe ka shpallur Allahuee (42:21)

eE shejtanet i inspirojne aleatet e tyre te debatojne me j! Nese ju u bindeni atyre, ju do ishit mushrikinee

_________________

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://Deshira-Juaj.WS
Crespy
Moderator
Moderator
avatar

Postimet : 162

MesazhTitulli: Re: RINIA PSE ME KET DUKURI,a duhet besuar ne horeskop   Thu Apr 02, 2009 5:18 am

Ku bre a ki ti logjik !! qysh munet me ta dit ty nej kush fatin perpos ALL-LLAh-ut xh.sh. menoj se ato jon rrena tdisa budallve qe vet ja fusin psh. venusi thot se shenja juaj .......... po ku ka more logjik ejjjjjjjjjj
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
nobLeMan
Administrator
Administrator
avatar

Postimet : 194
Vendodhja : N'kamenic
Puna / Hobi : Me'CRedit Card

MesazhTitulli: Re: RINIA PSE ME KET DUKURI,a duhet besuar ne horeskop   Wed Apr 08, 2009 3:50 pm

Crespy shkruajti:
Ku bre a ki ti logjik !! qysh munet me ta dit ty nej kush fatin perpos ALL-LLAh-ut xh.sh. menoj se ato jon rrena tdisa budallve qe vet ja fusin psh. venusi thot se shenja juaj .......... po ku ka more logjik ejjjjjjjjjj

Pajtonah me CRespy 100%
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.Isn-Creew.ch
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: RINIA PSE ME KET DUKURI,a duhet besuar ne horeskop   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
RINIA PSE ME KET DUKURI,a duhet besuar ne horeskop
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Gjëra që duhet të dimë për të ardhmen
» Ngjarje që të lënë pa mend
» Simbolika e gjarperit
» Endrrat e verteta (Reale)
» Vetëvrasja

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Bisedë sipas Qejfit :: Rinia Shqipetare-
Kërce tek: