Mesa duket nuk jeni i regjistruar, kliko ne butonin Regjisrohu nqs dëshironi të bëheni pjesë e forumit tonë, per t'u regjistruar ju hargjoni maksimumi 1 min kohë. Me respekt Staffi. 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimiChatBilardo

Share | 
 

 Microsoft Access - Krijim Database

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Crespy
Moderator
Moderator
avatar

Postimet : 162

MesazhTitulli: Microsoft Access - Krijim Database   Sun Apr 12, 2009 12:16 am

Microsoft Access - Krijim Database

Si ta krijojme nje baze te dhenave...
Marrim shembull krijim e nje baze te dhenave te nje Biblioteke, e cila ne nevojitet shume ne shfletimin e te dhenave dhe se fundi ka gjet perdorim shume te madhe ne lemi te ndryshme te ekonomise...

Fillimisht e hapim Microsoft Access , shkojme File, New, Blank Database, ku accessi do te na paraqet nje tabele ku na pyet si deshirojme te ja lejme emrin tabeles, ne kete rast e kemi Biblioteka.
Pastaj, na paraqitet opcion wizardi i accessit, tek opcioni i pare e zgjedhim Tables , Create Tables in Design View, pastaj do te na paraqitet nje tabele e me kolona dhe fusha e zbrazet. Tek fusha e pare Field Name shkruajme shkronjen e pare te tabeles qe do ta krijojme qe ne fakt eshte Klienti si dhe shkurtesen per numrin rendor [nr], prandja shkruajm [Knr] , tek Data Type e zgjedhim opcionin Auto Number , sepse na nevojitet qe accessi ti paraqet automatikisht numrat rendor sipas radhitjes....
Tek fusha e dyte shkruajme Kemri , tek Data Type e zgjedhim opcionin Text , ndersa tek Description e shkruajme textin i cili do ta percjelle kete fushe, pokeshtu mund te shtojme edhe disa fusha tjera si Kvendi , Kprofesioni etj .
pasi ta kemi mbushur tabelen me te dhenat qe na nevojiten ne kete tabele [Klienti] , shkojm tek fusha e pare [Knr] , klikojme me tastin e djathte te mausit , dhe aktivizojme [Primare Key] dhe ne fund shkojme File , Save..

Tani nevojitet mbushja me te dhena e kesaj tabele prandaj shkojm , View , Datasheet View dhe aty i paraqesim te dhenat emrin, mbiemrin si dhe te dhenat e tjera per tabelat perkatese.
Mirepo na nevojiten edhe tabela tjera , shembull tabela Botuesi , edhe per krijimin e kesaj tabele veprojme njejte , mirepo ne kete tabele perveq fushave qe deshirojme shembull [Bnr, Bemri, Bvendi,] na nevojitet qe ta shtojme edhe nje fushe [Knr] te stilit Text , sepse me vone gjate lidhjes ne relacione do te na nevojitet per lidhjen e tabelave baze.
Pasi ti kemi krijuar gjitha tabelat shkojm , Tools , Relationships , ku na paraqitet nje kuti dialogu , ku gjendne tabelat qe i kemi krijuar i shtojme nje nga nje , mandje shkojme dhe i lidhim ndermjet vete duke e levizur numrin rendor te tabeles klientit [Knr] , tek tabela me radhe , dhe keshtu bejme lidhjen ne relacione te ketyre tabelave ..

Pais te kemi bere lidhjen , krijojme ndonje pyetes [ Queries ] , qe na nevojiten per gjetjen me te shpejte te ndonje te dhene.
Pastaj shkojme Forms , ku krijojme me wizard ndonje formular qe paraqet dizajnin perfundimtar te kesaj baze te dhenave dhe ne fund shkojm Tools , Databasae utilies dhe klikojme Switchboard manager, ku shtojme tabelat e krijuara dhe keshtu kemi krijuar me sukses nje baze te dhenave , e cila mund te perdoret ne shume vende mirepo une e morra shembull bazen per ndonje Biblioteke.
Ja nje shembull si do duket ne fund kjo Baze e te Dhenave
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Microsoft Access - Krijim Database
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Dielli -krijuesi i jetës sonë

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Paneli i Kontrollit :: Tutorials & Mësime-
Kërce tek: