Mesa duket nuk jeni i regjistruar, kliko ne butonin Regjisrohu nqs dëshironi të bëheni pjesë e forumit tonë, per t'u regjistruar ju hargjoni maksimumi 1 min kohë. Me respekt Staffi. 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimiChatBilardo

Share | 
 

 Qka eshte RAM

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Crespy
Moderator
Moderator
avatar

Postimet : 162

MesazhTitulli: Qka eshte RAM   Sun Apr 12, 2009 12:11 am

Qka eshte RAM

RAM ( shkurtimi i Random-acces memory - lexo Random-akses memory me kuptimin Kujtesë me hyrje të rastësishme) është kujtesa kryesore e përkohshme e kompjuterit. Në tërsine e kupjuterit kjo kujtesë pasqyronë trurin e vogël të njeriut në të cilin mbahen të dhënat për një kohë të shurtë.

Kujtesa RAM është pikëpremje (udhëkryq) i të gjitha të dhënave, pavarësisht se nga vinë ato (nga kujtesa e përforcuar (hard disc), luajtsit e mediumeve (floppy, CD-player, DVD-player) apo mjetet tjera futëse të të dhënave si tastatura). Kujtesa RAM në tërsi është një pasqyrim i tavolinës së punës në një punishte, nga e cila organizohet veprimtaria përkatëse.
E rëndësishme është të përmendim se kur kompjuteri fiket, kujtesa RAM zbrazet, pra ikën i gjithë informacioni që ishte në të. Pra, n.q.s jeni duke shkruar një letër dhe ... "ikin dritat" , e gjithë puna do të shkojë kot nëse nuk e keni regjistruar atë (ka mënyra e mjete nga memorja RAM në njësitë e disqeve, vetëm n.q.s jepni komandën për regjistrimin e tij në to. N.q.s programi që përdorni për një qëllim ose një tjetër ndërpritet (ose bllokohet) përpara se ta regjistroni atë punë të bërë deri në atë moment, kompjuteri do ta zbrazë kujtesen RAM dhe do ta ri-fillojë atë me ngarkesën e re (programin).


Egzistojn dy lloje kryesore te Ram Memorise edhe ate: DRAM dhe SRAM.

DRAM eshte Memorie Dynamike dhe te dhenat ne ket memorie fshihen ma shpejt dhe kjo memorie kerkon me shpesh te behet rifreskimi.

SRAM eshte Memorie Statike apo e Qendrueshme dhe i ruan te dhenat me gjat dhe nuk ka nevoj te behet rifreskimi perderisa nuk i ndalet qasja elektrike

Dallimi primar eshte pra SRAM memoria eshte me e shtrejt se DRAM dhe SRAM konsiderohet se eshte me e shpejt se DRAM .Por siq e permenda SRAM kushton me teper dhe per ate shumica perdorin DRAM
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Qka eshte RAM
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Hena nje satelit artificial ! ? Ne se eshte keshtu,kush e 'parkoi'atje.?
» Ngrohja globale eshte nje genjeshter
» Çfare eshte nje mendje e hapur?
» Feja e shqiptarit eshte shqipetaria?
» Cfare eshte Kabalah ?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Paneli i Kontrollit :: Tutorials & Mësime-
Kërce tek: