Mesa duket nuk jeni i regjistruar, kliko ne butonin Regjisrohu nqs dëshironi të bëheni pjesë e forumit tonë, per t'u regjistruar ju hargjoni maksimumi 1 min kohë. Me respekt Staffi. 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimiChatBilardo

Share | 
 

 Si ta beni IP Statike [IP te pa ndryshueshme]

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Crespy
Moderator
Moderator
avatar

Postimet : 162

MesazhTitulli: Si ta beni IP Statike [IP te pa ndryshueshme]   Sat Apr 11, 2009 11:46 pm

1. Shkojm START e zgjedhim RUN dhe sh?nojm command klikojm OK
2. Sh?nojm ipconfig /all dhe e shtypim tastin ENTER,, dot paraqite informacione t? shumta..!
3. Do ti shtoja edhe disa informacione rreth ksaj dritares me siper qe e kemi. Merreni keto te dhenat,, IP address, Subnet Mask, Default Gateway, dhe DNS Servers, duhet me u siguri q? t? mos e p?rzini cila ?sht? cila.!
4.Sheno exit ne kete dritare, dhe shtyp tastin enter per mbylljen e dritares.
5. Menj?her shkojm START dhe e klikojm CONTROL PANEL..!
6. Kliko dy her? mbi Network Connections.
7. Klikojm properties.
8. E zgjedhim Internet Protocol(TCP/IP) dhe pastaj klikojm Properties9. Para se me ndryshu dicka, shkruani diku qato t? dh?nat q? gjinden n? k?t? faqe. N?se dicka shkon gabim at?her gjethmon ju mundeni me ndryshu t? dh?nat kthehen mrapa se ku kan qen m? her?t! Duheni me kqyr? n? pik?n Obtain an IP address automatically.
Nese nuk ?sht?, at?her lidhja tashm? ?sht? kryer p?r IP-t Statike. Vet?m mbylleni t? gjitha dritaret dhe ju e keni kryer..!

Zgjidheni 1 IP address dhe sh?noni ne kutin ,, IP address. IP-n t? cil?n do t? zgjidheni duhet t? jet sa m? ngjash?m, IP-s s? routerit tuaj. Vet?m numri i fundit t? IP addressess duhet t? jet i ndrysh?m. N?se IP-ja e routerit tuaj eshte 192.168.1.1, Ju duheni me zgjedh 192.168.1.10. ,, .. IP-ja t? cil?n e zgjedh duhet te ket mbares?n nd?rmjet k?ta numra, 1 dhe 254 , dhe nuk duhet t? jet e njejt me IP addressa t'routerit.

Subnet Mask e ka t'vet?n (default)
Default Gateway njejt si te IP address vec n'fund 1-sh duhet .!

Besoj se keni kuptuar.!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Si ta beni IP Statike [IP te pa ndryshueshme]
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Paneli i Kontrollit :: Tutorials & Mësime-
Kërce tek: