Mesa duket nuk jeni i regjistruar, kliko ne butonin Regjisrohu nqs dëshironi të bëheni pjesë e forumit tonë, per t'u regjistruar ju hargjoni maksimumi 1 min kohë. Me respekt Staffi. 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimiChatBilardo

Share | 
 

 Shkaqet e lumturisë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
pRiaam
Administrator
Administrator
avatar

Postimet : 872
Vendodhja : n'Kamenic'ë
Puna / Hobi : HackinG & Designer

MesazhTitulli: Shkaqet e lumturisë   Sun Mar 29, 2009 12:44 am

Shkaqet e lumturisëLumturinë e synon çdonjëri, mirëpo shumica nuk mund ta arrijnë atë. Kjo ndodh për shkak se lumturinë e kërkojnë në vende të gabuara, në vende të cilat japin kënaqësi të shkurta trupore, mirëpo e thellojnë njeriun në ankth dhe dëshpërim, në mërzi dhe pikëllim, në stres dhe depresion. Krejt kjo sepse këta njerëz janë larguar nga Zoti i tyre dhe ia kanë kthyer shpinën udhëzimeve të tij.

All-llahu, subhanehu ve teala, thotë: “E kush ia kthen shpinën udhëzimit Tim, do të ketë jetë të vështirë dhe në ditën e kiametit do ta ringjall të verbër.” [Ta Ha 124].

Pra, atë e përcjell jeta e vështirë deri në vdekje, sepse ia kthen shpinën Zotit dhe tregohet mendjemadh.. Allahu , subhanehu ve teala, hedh mbi të trishtim të vazhdueshëm. Allahu i Lartësuar thotë: “Ne do tu mbjellim frikën në zemrat e atyre që nuk besuan…..” [Ali Imran 151].

Kurse ata që e njohin Zotin e tyre, ata që zemrat e tyre janë nisur drejt Tij, ata janë të lumtur. Allahu , subhanehu ve teala, thotë:

“Kush bën vepër të mirë, qoftë mashkull ose femër, e duke qenë besimtar, Ne do t’i japim atij një jetë të mirë [në këtë botë], e [në botën tjetër] do tu japim shpërblimin më të mirë për veprat e tyre.” [En-Nahl 97].

Duke e pasur parasysh faktin se shumica nuk i njohin shkaqet e lumturisë së vërtetë, shkaqet e qetësisë shpirtërore dhe kënaqësisë së zemrës, në vijim do t’i përmendim disa prej shkaqeve kryesore, të cilat nëse gjenden te një person, ai padyshim do të jetë i lumtur:

1. Besimi në All-llahun, njohja e Tij dhe bërja e veprave të mira

2. Kënaqja me All-llahun

3. Mendimi i mirë për All-llahun

4. Ikja nga mëkatet

5. Kërkimi i diturisë

6. Sjellja e mirë me njerëzit

7. Shfrytëzimi i kohës së lirë

8. Mospritja e falënderimit prej askujt

9. Familja e ndershme

Si përfundim themi se bazë e lumturisë është besimi në All-llahun dhe bërja e veprave të mira, si dhe largimi nga mëkatet dhe veprat e këqija.

_________________

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://Deshira-Juaj.WS
 
Shkaqet e lumturisë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Kryqezatat
» Prejardhja e njeriut?
» Shëndeti dhe mjekësia sipas shenjave
» Pse harrojmë?
» Somnambul tre vjeç, ecën 2 km natën

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Bisedë sipas Qejfit :: Rinia Shqipetare-
Kërce tek: