Mesa duket nuk jeni i regjistruar, kliko ne butonin Regjisrohu nqs dëshironi të bëheni pjesë e forumit tonë, per t'u regjistruar ju hargjoni maksimumi 1 min kohë. Me respekt Staffi. 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimiChatBilardo

Share | 
 

 Hardueri....

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Crespy
Moderator
Moderator
avatar

Postimet : 162

MesazhTitulli: Hardueri....   Sat Apr 11, 2009 11:44 pm

Hardueri përfshin çdo pajisje që është e lidhur në kompjuterin tënd dhe që kontrollohet nga mikroprocesori. Kjo përfshin pajisjen që është lidhur në kompjuterin tënd kur ai u prodhua, si edhe pajisjen periferike, të cilën e shtove më vonë. Në vijim janë shembujt e pajisjeve:
Monitorët
Miu
Modemi
Njësia e diskut
Njësia CD-ROM
Njësia DVD
Printeri
Tastiera
Përshtatësi i rrjetit
Karta e përshtatësit të videos
Kontrolluesit e lojës
Pajisjet mund të lidhen në kompjuterin tënd në disa mënyra. Disa pajisje, si përshtatësit e rrjetit dhe kartat e zërit, janë lidhur në çarjet e zgjerimit brenda kompjuterit tënd. Pajisjet e tjera, si printerët dhe skanerët, janë lidhur në porta jashtë kompjuterit tënd.
Që një pajisje të punojë si duhet me Windows, në kompjuter duhet të instalohet softueri i njohur si drejtues i pajisjes. Çdo pajisje mbështetet nga një ose më shumë drejtues pajisjesh, të cilat janë furnizuar në mënyrë tipike nga prodhuesi i pajisjes. Disa drejtues pajisjesh përfshihen me Windows. Kjo do të thotë që Windows-i mund ta zbulojë atë automatikisht dhe të instalojë drejtuesit e duhur të pajisjeve.
Nëse pajisja nuk është instaluar nga Windows-i, eksperti për gjetjen e harduerit të ri do të shfaqet dhe do të të pyesë për të ndërfutur ndonjë disk kompakt ose ndonjë disketë të siguruar bashkë me pajisjen. Nëse ti nuk mund të vendosësh drejtuesit, kontakto prodhuesin e pajisjes tënde.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Hardueri....
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Paneli i Kontrollit :: Tutorials & Mësime-
Kërce tek: