Mesa duket nuk jeni i regjistruar, kliko ne butonin Regjisrohu nqs dëshironi të bëheni pjesë e forumit tonë, per t'u regjistruar ju hargjoni maksimumi 1 min kohë. Me respekt Staffi. 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimiChatBilardo

Share | 
 

 Si Ti Dallojme FaqeT Fallce(Scam) Nga Ato Te Verteta

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Crespy
Moderator
Moderator
avatar

Postimet : 162

MesazhTitulli: Si Ti Dallojme FaqeT Fallce(Scam) Nga Ato Te Verteta   Sat Apr 11, 2009 11:41 pm

Nje program qe ka dale kohet e fundit te ndihmon te dallosh nese nje faqe ose adrese http:/www..... eshte
vertete e krijuesit te faqes apo eshte fallco e imituar per qellime vjedhje numrash kreditkarde,paswordesh emrash etj
programi quhet Spoofstik qe pasi instalohet
shtohet ne browser tek menuja ne View/toolbars
programi eshte ketu
http://www.corestreet.com/spoofstick/
megjithese nje faqe fallco mund te duket identike me ate te verteten
url e faqes fallco eshte ndryshe nga faqja e evertete
Psh nje faqe tek Ebay e vertete ka adresen
http://signin.ebay.com/aw-cgi/eBayISAPI.dll?
SignIn&UsingSSL=0&pUserId=&ru=http%3A%2F%
2Fcontact.ebay.com%2Fws1%2FeBayISAPI.dll%
3FShowCoreAskSellerQuestion%26requested%
3Ddominicsmusic%26de%3Doff%26iid%
3D3711129021%26frm%3D284%26acceptcookie%
3D0%26loginconfirmed%3D0%26redirect%3D0%
26pass%3D%7B_pass_%7D%26userid%3D&pp=p
ass&co_partnerid=2&pageType=711"
kurse faqja fallco e ka adresen url ndryshe ne kete forme
http://signin.ebay.com@10.19.32.4/
ekziston nje dallim qe programi arrin ta identifikoje duke te dhene
url e faqes fallco ne nje forme te tille si
You're on 10.19.32.4 ne qofte se shihet kjo forme adrese me numra
atehere je ne nje faqe fallco
nje faqe e vertete normalisht shfaqet pa numrat 10.19.332.4
linku i shkarkimit te programit
http://www.corestreet.com/spoofstick..._explorer.html
=====nje menyre tjeter per te pare nese nje faqe/addrese www.
eshte fallco apo e vertete eshte duke kopjuar kete script me poshte
dhe bere paste te fusha e adresses do te dale nje dritare qe
do te te jape informacion per adresen e vertete te faqes www
si dhe serverin e faqes
scripti si me poshte
javascript:alert("The actual URL is:\t\t" + location.protocol + "//" + location.hostname + "/" + "\nThe address URL is:\t\t" + location.href + "\n" + "\nIf the server names do not match, this may be a spoof.");

======
njohja e faqes e vertet apo fallco vlen per rastet kur
1. je ne ndonje dyqan
ne internet dhe do blesh dicka,do futesh te dhena kredit karte adresa informacion personal
2.Kur je ne ndonje faqe banke ose faqe firme financash do japesh tedhena personale do japesh/marresh para do perdoresh kreditkarte etj
3.ne faqe forumesh ku ke emailin dhe emrin dhe paswordin
4.ne faqet e emailit te yahose hotmail ku do japesh emer dhe pasword qe te futesh
per faqe te tilla te rendesishme mire eshte te mos klikohet ne linqe te faqeve te tjera apo links neper emaila qe mund te te cojne ne faqe fallco
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Si Ti Dallojme FaqeT Fallce(Scam) Nga Ato Te Verteta
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Domethënia e syve!
» Një tjetër civilizim në thellësi të Tokës …
» Endrrat e verteta (Reale)
» 11 Shtator 2001
» A është jeta vetëm imagjinatë ?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Paneli i Kontrollit :: Tutorials & Mësime-
Kërce tek: