Mesa duket nuk jeni i regjistruar, kliko ne butonin Regjisrohu nqs dëshironi të bëheni pjesë e forumit tonë, per t'u regjistruar ju hargjoni maksimumi 1 min kohë. Me respekt Staffi. 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimiChatBilardo

Share | 
 

 KUSH ESHTE ARMIKU YT ???

Shko poshtë 
AutoriMesazh
pRiaam
Administrator
Administrator
avatar

Postimet : 872
Vendodhja : n'Kamenic'ë
Puna / Hobi : HackinG & Designer

MesazhTitulli: KUSH ESHTE ARMIKU YT ???   Sun Mar 29, 2009 12:42 am

KUSH ESHTE ARMIKU YT ???

Shënimet për ta njohur armikun tënd:

Emri: Iblis
Vendbanimi: zemrat indiferente
Farefisi: tagutat
Vendbanimi i përhershëm: xhehenemi
Profesioni: mëkatar dhe mashtrues i shkallës së parë
Lëvizja: kudo ku nuk përmendet Allahu xh.sh.
Rruga e udhëtimit: e shtrembër
Pasuria kryesore: shpresa e rrejshme
Vend qëndrimi: tregjet
Armiku i tij: besimtarët e sinqertë
Argumentet e tij: fatamorgana
Parulla e punës: hipokrizia
Rrobat e punës: shumë ngjyrëshe
Bashkëshortja: e veshur lakuriq
Dëshiron: ata që nuk e përmendin Allahun xh.sh.
I pengon: kërkimi i faljes dhe pendimi
Shkrimi: tatuazhi
Shtëpia: WC dhe banjat (tualetet)
Cilësia e karakterit: labile në përputhshmëri me interesin.
Paraqitja e parë: kur refuzoi sexhden për Ademin a.s.
Kolegët e punës: hipokritët
Burimi i të ardhurave: pasuria e ndaluar
Shërbimet: nxitë në të keqe dhe e urdhëron atë
Urdhrat: urdhëron amoralitet dhe vepra të kria
Feja: kufri
Funksioni: drejtor kryesor i atyre që janë humbur
Afati i shërbimeve: deri në ditën e Gjykimit
Drejtimi i udhëtimit: rruga për në Xhehenem
Përfitimet tregtare: asgjë e madhe
Bashkudhëtarët: ata që heshtin të Vërtetën
Mjeti i transportit: gënjeshtra
Pagesa: mëkati atij dhe pasuesit e tij
Komunikimi: përgojimi, shpifja, tradhtia dhe thashethemet
Ushqimi i preferuar: mishi i të vdekurve-përgojimi
Frikësohet: nga besimtarët e devotshëm
Urren: meshkujt dhe femrat që përmendin Allahun xh.sh.
Si ta refuzosh: vërtetë dredhia e shejtanit është e dobët
Kurthet: gratë
Hobi: orientimi i në humbje
Dëshira: dëshira që të gjithë njerëzit me qenë pa besimtar
Fundi: ditën e përcaktuar
Logoja e tij: Unë! Fjala e kryelartëve
Premtimi: premton varfëri
Çfarë e bën të qajë: sexhdja e shumtë


Amr Halid

O Zot, ndalo zjarrin për ata që e lexojnë këtë!
Motër, vëlla!

Përcille këtë të tjerëve, se ndoshta ky në Ditën e Gjykimit do të ndërmjetësoj.

Para se me e falë namazin, a ke menduar ndonjëherë përder sa dëgjon ezanin që Sunduesi i qiejve dhe Tokës të thërret në takim me Te? Ndërsa ti merr abdes duke u përgatitur në takim me Sundimtarin e sundimtarëve drejtohesh kah xhamia duke ju përgjigjur thirrjes së Lartëmadhërishmit, Sunduesit të Fronit madhështor. Hyn në namaz me tekbir: "Allahu ekber", sepse hyn në bisedë me Zotin, i cili dëgjon dhe di çdo gjë. Lexon Fatihanë në namaz sepse fillon dialogun e veçantë në mes teje dhe Krijuesit të Plotfuqishëm. Kryen lëvizjet e obliguara në namaz, ndërsa rreth teje gjinden melekë të shumtë të cilët bëjnë ruku dhe sexhde me mijëra vjet ndërsa numrin e tyre e di vetëm Allahu xh.sh.

Edhe ti bënë sexhde, sepse është vendi më i lartë dhe më i bukur ku qëndron njeriu dhe je më afër Zotit të Vetëm. Jep selam në fund të namazit sepse digjesh nga dëshira për tu takuar me të Gjithëmëshirshmin. Në takim me Allahun, zemra më e mëshirshme është ajo që i frikësohet Allahut të Madhërishëm. Të folurit më përmbledhës është përmendja e Allahut, bukuria më e pastër është dashuria në emër të Allahut xh.sh.

Andaj kur ndjenë pikëllim dhe dhembje thuaj:

LA ILAHE IL-LA ENTE, SUBHANEKE INNI KUNTU MINEDH-DHALIMIN

Këto fjalë janë ilaç për zemra. Drita e tyre është sekret i fshehur, ndërsa thënia e tyre fshinë mëkatet.

LA ILAHE IL-LALLAH

O, Zot bëje zjarrin e ndaluar për atë që lexon këtë dhe vendose në vendin më të lartë në Firdeus!
-AMIN-

_________________

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://Deshira-Juaj.WS
 
KUSH ESHTE ARMIKU YT ???
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Kush është Sali Berisha ?!
» Qyteti legjendar që nuk dihet nga kush është krijuar
» Numrat Fibonaçi
» Mevlana Xhelaledin Rumi
» Numri i juaj jetësor...

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Bisedë sipas Qejfit :: Rinia Shqipetare-
Kërce tek: