Mesa duket nuk jeni i regjistruar, kliko ne butonin Regjisrohu nqs dëshironi të bëheni pjesë e forumit tonë, per t'u regjistruar ju hargjoni maksimumi 1 min kohë. Me respekt Staffi. 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimiChatBilardo

Share | 
 

 Njohuri mbi funksionet e Visual Basic

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Amir
Moderator
Moderator
avatar

Postimet : 412
Vendodhja : Dardanë'
Puna / Hobi : Hacker

MesazhTitulli: Njohuri mbi funksionet e Visual Basic   Wed Apr 08, 2009 9:09 am

Njohuri mbi funksionet e Visual Basic

--------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------

Funksionet jane të ngjashme me procedurat normale, por qëllimi
kryesor i funksioneve është të pranoje disa inpute dhe t’i kalojë ato në
programin kryesor për të përfunduar ekzekutimin. Janë dy tipe
funsionesh, funksionet built*in (ose funksionet e veta) dhe funksiopnet e
krijuara nga programatori.
Format i përgjithshëm i funksionit është:
EmërFunksioni(argument)
ku argumentet janë vlera që kalojnë në funksion .
Në ketë kapitull ne po mundohemi të mësojmë dy nga funksionet më të
përdorshme të Visual Basic që janë funksionet MsgBox() dhe
InputBox().
10.1 Funksioni MsgBox ( )
Qëllimi i funksionitMsgBox është të krijojë një mesazh të menjëhershëm
dhe të detyrojë përdoruesin të klikojë në një buton para se ai të
vazhdojë. Ky mesazh ka formatin e mëposhtëm.
MsgJuaj=MsgBox(Replika, Vlera e Stilit, Titulli)
Argument ii parë,Replika, do t’ju paraqesë mesazhin e duhur. Vlera e
stilit do t’ju përcaktoje se çfarë tipe komandash do të shfaqen në kutine
e mesazhit, referoju Tablës 10.1 për tippet e butonave që mund të
shfaqen. Titulli do të shfaq titullin e kutise së mesazhit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Njohuri mbi funksionet e Visual Basic
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Funksionet e gjumit
» Paraja, 'djalli' i ardhur nga barku i Tokes!
» Funksioni i Artit
» Ngrohja globale eshte nje genjeshter
» Gjenet tona, të kontrolluara vetëm nga mendimet

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Paneli i Kontrollit :: Gjuhe Programuese-
Kërce tek: