Mesa duket nuk jeni i regjistruar, kliko ne butonin Regjisrohu nqs dëshironi të bëheni pjesë e forumit tonë, per t'u regjistruar ju hargjoni maksimumi 1 min kohë. Me respekt Staffi. 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimiChatBilardo

Share | 
 

 Menyra si te hackim nje website

Shko poshtë 
AutoriMesazh
NoIsY
Super moderator
Super moderator


Postimet : 454
Vendodhja : n'Kamenic
Puna / Hobi : Hacker

MesazhTitulli: Menyra si te hackim nje website   Wed Dec 16, 2009 6:28 am

Ja pra ktu nje tutose si me hack web

Se pari nese keni mundesi do te ju nevojtitet ni unix, nese nuk keni
munedi qe ta keni uxin ateher bon edhe pa te Por gjithsesi ju nevojitet
ni Wingat adres dhe nje Shell acount

wingate është adresa në të cilen

gjendet një program i vogël që i përngjan shum proxy-s. Egzistojnë shum
wingate të konfiguruara dobët dhe kjo mund të shfrytzohet për të u
arijt një lloj anonimiteti.Anonimitetin e mbini duke u lidhur përmes
telnet klijentit.Më vonë ju spjegoj për këtë.

Shell Acount

Kjo është si një faktur në ndonjë kompjuter i cili shërben për të
shfrytzuar at kompjuter me shërbimet e saja , por me privilegje të
caktuara.është e qart për Dhe do të keni nevojë për një port scanner.Ky
asht pra nji programi që i shiqon portet e hapura në ndonjë kompjuter.
Portet janë si dyer përmes të cilave lidhesh me ndonjë kompjuter dhe ia
shfrytzon shërbimet.P.sh eshte i hapur porti 21 ne dim se pc ka ftp

Qka eshte Unix

Unixi është një sistem shum shfrytzues.Kjo do të thot se shum
shfrtytzues mund të sherbehen me te njejtin sistem operativ. Egzistojnë
servise që japin pa pages \"acount\" në sistemet e tyre.Njera nga këto
është psh. http://www.
luxadmin.org Kur e merni accountin ketu mund ta shfrytzoni unixin , por
normal nuk osht me full opsione dhe do të ju lejojnë diku reth 50
MB.Kjo ju mjafton.Pra hyni në luxadmin.org dhe e merni ni shell
account. Ju ipet username dhe passwordi.Tani duhet të telnetoheni në at
shell account që të mund ta shfrytzoni.Pra së pari telnet në wingate

Kur të telnetoheni ju ipet prompti për login.Aty shkruani username dhe passwordin e juaj.
Kur të logoheni keni hyrë nëj shell accountin e juaj.

-DISA UNIX KOMANDE THEMELORE-

E tani për të ditur se në cilin direktorium gjendeni shkruani këtë
komandë: pwd .Për të parë se cilat file i keni në direktorium shkruani:
ls -al
Për të mund me leviz nëpër direktoriume shfrytzoni këto komandë:
cd direktorium (me keëtë hyni në direktoriumin e duhur) , cd .. (dilni
nga direktoriumi).Për ta fshir ndonjë fil shfrytzoni këtë komandë:
rm file. Në rastë se dëshironi ti shlyeni të gjitha nga direktoriumi shkruani : rm *.*

GJETJA E INFORMACIONEVE MBI SITE

Qetu duhet me kuptu se ktu osht mas interesanti

-Po ju spjegoj dy mënyra: E para është të telnetoheni në server në
rastë se e keni të hapur telnetportint 23.Aty shkruen se cili është
sistemi operativ.
-Mënyra e dytë është http://netcraft.com/
Hyni në këtë sitebdhe klikoni në link në të cilin shkruen \"Whats that site running\" apo diqka të ngjajshme.
Hyni aty dhe shenoni sajtin që ju intereson.
Aty ju ipen shenimet mbi sajtin. Pastaj skanoni portet e hapura me programin port scanner.
Telnetouni në gjdo port dhe shiqoni se qka shkruen, cili është verzioni i programit, emrin....SHENONI TË GJITHA.
Kur ta kryeni kete do te keni mjaft informata mbi sajtin që mund te i shfrytzoni.
__________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.deshira-juaj.tk/
 
Menyra si te hackim nje website
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Paneli i Kontrollit :: HaCkinG-
Kërce tek: