Mesa duket nuk jeni i regjistruar, kliko ne butonin Regjisrohu nqs dëshironi të bëheni pjesë e forumit tonë, per t'u regjistruar ju hargjoni maksimumi 1 min kohë. Me respekt Staffi. 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimiChatBilardo

Share | 
 

 Si te bejme nje Error Page kur MySQL eshte Offline

Shko poshtë 
AutoriMesazh
NoIsY
Super moderator
Super moderator


Postimet : 454
Vendodhja : n'Kamenic
Puna / Hobi : Hacker

MesazhTitulli: Si te bejme nje Error Page kur MySQL eshte Offline   Sat Dec 05, 2009 2:47 am

Sot do te ju mesoj se si te bejme nje error page kur MySQL serveri na del offline

Pra ndiqni hapat e mij dhe besoj se do te keni suskes

1. Se pari e krijojme nje HTML page te rreje me emrin noconnection.html

Dhe ne ate dokument futni kete kod dhe e ruani ne (public_html):

Kodet PHP:
<HTML>

<
HEAD>

<
TITLE>Couldn't connect to MySQL database!!</TITLE>

<style type="text/css">

.error {color: red; font-family: Arial; font-size: 20px;}

</style>

</HEAD>


<BODY>

<p align="center">

<span class="error">

Couldn'
t Connect To MySQLdatabase! Please Try Again Latter

</span>

</
p>

</
BODY>


</
HTML>
Pas ketij hapi shkoni ne file-n Config.php dhe ndodh qe ky file quhet (Config.php-db-info.php)
ose kerkoni per FIle-n i cili permban informacionet per kyqjen ne Databaz .

Do te dukej diqka e ngjashem me kete :

Kodet PHP:
<?php

$dbhost
= "localhost";

$dbname = "name";

$dbuname = "datapass user name";

$ppass = "the secret word";

$connectdb=mysql_connect($dbhost,$dbuname,$ppass);

$xx=@mysql_select_db($dbname,$connectdb);

?>


Shtojani ne rreshtin mysql_select_db rreshti i cili permban :

Kodet PHP:
@mysql_select_db($dbname,$connectdb);


if (!
$xx) {

include (
"noconnection.html");

exit();

}

File-i config.php do te duket keshtu :

Kodet PHP:
<?php$dbhost
= "localhost";

$dbname = "name";

$dbuname = "datapass user name";

$ppass = "the password";

$connectdb=mysql_connect($dbhost,$dbuname,$ppass);

$xx=@mysql_select_db($dbname,$connectdb);

if (!
$xx) {

include (
"noconnection.html");

exit();

}


?>Tani nese serveri juaj MySQL del offline kjo faqe do te paraqitet.

Eshte nje error mjaft i perhapun neper servera Free .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.deshira-juaj.tk/
 
Si te bejme nje Error Page kur MySQL eshte Offline
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Paneli i Kontrollit :: Tutorials & Mësime-
Kërce tek: