Mesa duket nuk jeni i regjistruar, kliko ne butonin Regjisrohu nqs dëshironi të bëheni pjesë e forumit tonë, per t'u regjistruar ju hargjoni maksimumi 1 min kohë. Me respekt Staffi. 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimiChatBilardo

Share | 
 

 Instalimi i driverave SATA/SCSI per XP

Shko poshtë 
AutoriMesazh
NoIsY
Super moderator
Super moderator


Postimet : 454
Vendodhja : n'Kamenic
Puna / Hobi : Hacker

MesazhTitulli: Instalimi i driverave SATA/SCSI per XP   Sat Dec 05, 2009 2:42 am

- Instalimi i driverave SATA/SCSI per XP
Nqs keni vetem nje Hard disk SATA dhe normalisht duhen dy qe te behet e
ashtuquajtura Mirrorring te hard disqeve (mirrorring - njeri hard disk
sherben per te memorizuar te dhenat, tjetri sherben si backup per keto
te dhena. dhe kur ruhet nje file ruhet ne dy hard disqet pernjeheresh.
Kjo jep siguri te madhe ne raste crash te sistemeve). Tani nqs doni te
instaloni Xp vetem ne nje hd SATA/SCSI atehere windows ju thote qe Pc
juaj nuk ka hard disk dhe nuk e "gjen" dot.
Ju atehere duhet te merrni CD e motherboard e ta hapni (psh tek nje PC
tjeter ose tek i juaji nqs s'e keni formatuar akoma) dhe te hidhni ne
floppy driverat per hard disqet SATA qe duhet te jene tek nje dir
(varion nga PC ne PC por pak a shume) drvdisk ose drivers/sata ose
ndonje gje e tille. Pastaj reboot Pc dhe sigurohuni ne fillim qe po
beni boot nga CD-Rom me diskun e windows brenda dhe sapo t'ju dale ai
backgroundi blu (figura 1) shtypni disa here butonin F6, lereni windows
te karikoje filet e nevojshem dhe ju del nje pamje si ne figuren 2.
Shtypni S dhe futni brenda floppy diskun me driverat SATA. Pastaj
vazhdoni me instalimin e Xp ne menyre normale.__________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.deshira-juaj.tk/
 
Instalimi i driverave SATA/SCSI per XP
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Paneli i Kontrollit :: Tutorials & Mësime-
Kërce tek: