Mesa duket nuk jeni i regjistruar, kliko ne butonin Regjisrohu nqs dëshironi të bëheni pjesë e forumit tonë, per t'u regjistruar ju hargjoni maksimumi 1 min kohë. Me respekt Staffi. 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimiChatBilardo

Share | 
 

 Si te instalohet phpBB ( forumin ) , ne hostin tuaj

Shko poshtë 
AutoriMesazh
NoIsY
Super moderator
Super moderator


Postimet : 454
Vendodhja : n'Kamenic
Puna / Hobi : Hacker

MesazhTitulli: Si te instalohet phpBB ( forumin ) , ne hostin tuaj   Sat Dec 05, 2009 2:41 am

1). Ju duheni me pas host qe ka php dhe mysql.

2. Merrni download http://www.phpbb.com/downloads/?sid=...8b0c006ea6af0a versionin ma te ri te phpbb [Full Package]

3. Unzip qat fajl qe e merrin dhe lidhuni me ftp ne hostin e juaj.

4. Ne hostin e juaj e bani upload krejt fajlat qysh jan mrena ne zip ne
folder qysh po doni me pas ju forumin psh. nese doni me pas forumin ne
ket link www.test.com/forum athere e krijoni ni folder ne hostin e juaj me emrin /forum/ dhe aty mrena i upload krejt fajlat.

5. Krijone nje baze mysql ne hostin e juaj. Hosti juv duhet me pas
najlloj te control panelit per host, aty e krijoni nje database me
emrin ku po doni me i rujt informatat forumi. Do tju spjegoj qysh me
kriju me phpmyadmin (me phpmyadmin ju vetem bazat mundeni me i rregullu
kurse userin duheni me kriju ne hostin e juaj permes control panelit qe
keni. Ok pra kur e hapni phpmyadmin ne faqe te pare ju do te shini nje
fushe dhe Create New Database: shenone emrin e bazes ne ket rast
"forum" dhe create Psh. krijone nje baze "forum" dhe per ket baze
krijone nje user per baza "forum" passwordi "testforum" ... ! keni
kujdes ne fund te krijimit kqyrne sigurt qysh e ka emrin baza dhe useri
se perndryshe nuk do te mundeni me i lidh forumin ne shenime ! Ps.
emrin e bazes folderit dhe userit i kemi marr FORUM po ju mund te i
bani qysh te doni

6. Ne internet explorer apo qfar browseri perdorni shenone linkun http://www.test.com/forum
dhe do te hapet nje faqe per instalim te forumit. Keto i beni keshtu:
---Default board language: English Database Type: MySQL 3.x (ju edhe
nkofse keni version ma te ri lene keshtu qe mos te keni probleme gjat
instalimit) Choose your installation method: Install Database
Configuration Database Server Hostname / DSN: localhost (e leni
localhost perveq nkofse bazen e keni te vendosur ne ndonje server
tjeter athere shenoni adresen e bazes ku eshte e vendosur) Your
Database Name: forum (emri qysh e kemi kriju bazen ne phpmyadmin ose
prej control panelit te hostit) Database Username: forum (edhe emrin e
kemi lan forum perveq nkofse keni tjeter shenone) Database Password:
testforum Prefix for tables in database: phpbb_ (kete mund ta leni
keshtu) Admin Configuration Admin Email Address: test@test.com
(emaili i juaj) Domain Name: test.com (! keni kujdes kete duhet me pas
te sakt perndryshe mundet mos me punu forumi, shenone qysh e keni
domainin ku jeni duke e instalur forumin ose nkofse keni ip mundeni me
shenu edhe ip, psh 192.168.0.1) Server Port: 80 (kete e leni keshtu veq
nqofse jeni te sigurt se porta eshte tjeter) Script path: /forum/ (kete
e detekton automatikish instalimi perndryshe kjo duhet me u kan folderi
ku jan fajlat e forumit) Administrator Username: admin (useri admin
mundeni me lan userin si te doni) Administrator Password: testadmin
Administrator Password [ Confirm ]: testadmin
-------------------------------- dhe ne fund Star Install dhe nkofse
nuk ka ndonje gabim do tju del Finish Install

7. Kthehuni ne ftp edhe i fshini folderat "install" edhe "contrib" Dhe
forumi eshte gati Wink Instalimi i gjuhes Merne download gjuhen prej
faqes http://phpbb.com/downloads.php
me posht do te shini SHQIP dhe download zip fajlin. Ekstraktoni zip
fajlin dhe e beni upload ne folderin ku eshte in instaluar forum ne
shembullin tone kishe me u kan "test.com/forum/language/" dmth ktu e
bani upload folderin "lang_albanian" keni kujdes mos me u kan dy
foldera psh lang_albanian/lang_albanian po veq ni folder dhe fajlat me
u kan ne at folder, dhe kjo kishe me u duk
"test.com/forum/language/lang_albanian" dhe tash kthehuni tek
Administration Panel dhe te konfigurimi do tju paraqitet gjuha shqipe.

Kjo eshte krejt qysh me instalu forumin nuk ka nevoj me ba tjeter sen,
nkfose keni pyetje, nkfose gjeni ndonje gabim apo nuk ka informata
shtese atehere lirisht pergjigjuni ne ket teme dhe do tju ndihmojme.

Per me shum ndihm ja shikone dhe ne Flash e keni se si te instaloni Forumet e juaja.

http://www.phpbb.com/support/tutorials/
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.deshira-juaj.tk/
 
Si te instalohet phpBB ( forumin ) , ne hostin tuaj
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Paneli i Kontrollit :: Tutorials & Mësime-
Kërce tek: