Mesa duket nuk jeni i regjistruar, kliko ne butonin Regjisrohu nqs dëshironi të bëheni pjesë e forumit tonë, per t'u regjistruar ju hargjoni maksimumi 1 min kohë. Me respekt Staffi. 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimiChatBilardo

Share | 
 

 Instalimi i phpBB3 (Mësim me tekst)

Shko poshtë 
AutoriMesazh
NoIsY
Super moderator
Super moderator


Postimet : 454
Vendodhja : n'Kamenic
Puna / Hobi : Hacker

MesazhTitulli: Instalimi i phpBB3 (Mësim me tekst)   Sat Dec 05, 2009 2:37 am

Mësim i shkurtër rreth kërkesave dhe instalimit të forumit me phpBB3

Kërkesat:
PHP 4.3.3+
Ndonjëren nga këto baza të të dhënave:
MySQL 3.23+
PostgreSQL 7.3+
SQLite 2.8.2+
Firebird 2.0+
MS SQL Server 2000 +
Oracle
Të jetë i aktivizuar funksioni getimagesize()
Kërkesa shtesë
Për disa mundësi shtesë por që nuk janë të nevojshme duhet të keni:
Përkrahje të kompresimit zlib
Përkrahje të Remote FTP
XML përkrahje
Përkrahje të Imagemagick dhe të librarisë GD.

Instalimi:
1. Shkarko verzionin e fundit të phpBB në:
Kodi:
http://www.phpbb.com/downloads
2. Dekompresoni filet në kompjuterin tuaj dhe ngarkoni ato në hostin që dëshironi të instaloni forumin.

3. Ndyshoni lejimet (permissions) të fajllit config.php (666 ose -rw-rw-rw-)

4. Ndryshoni lejimet e direktorive: store, cache, files, images/avatars/upload (777 ose -rwxrwxrwx)

5. Duke përdorur shfletuesin (browser-in) tuaj vizitoni lokacionin në
të cilin keni futur filet e phpBB në install/index.php, psh:
Kodi:
http://www.domain.com/forum/install/index.php
6. Klikoni lidhësen INSTALL, vazhdo në hapat dhe plotëso të gjitha
informacionet e nevojshme duke përfshirë dhe infromacionet e bazës së
të dhënave të cilën ju e krijoni më herët.

7. Kthe lejimet e fajllit config.php (644 ose -rw-r--r--)

8. Pas instalimit komplet të forumit, për shkak të sigurisë duhet të fshini direktorinë INSTALL.

Faleminderit.
__________________
Live for nothing...or die for somthing
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.deshira-juaj.tk/
 
Instalimi i phpBB3 (Mësim me tekst)
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Paneli i Kontrollit :: Tutorials & Mësime-
Kërce tek: