Mesa duket nuk jeni i regjistruar, kliko ne butonin Regjisrohu nqs dëshironi të bëheni pjesë e forumit tonë, per t'u regjistruar ju hargjoni maksimumi 1 min kohë. Me respekt Staffi. 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimiChatBilardo

Share | 
 

 Instalimi i Wordpress

Shko poshtë 
AutoriMesazh
NoIsY
Super moderator
Super moderator


Postimet : 454
Vendodhja : n'Kamenic
Puna / Hobi : Hacker

MesazhTitulli: Instalimi i Wordpress   Sat Dec 05, 2009 1:49 am

1. Shkarkojmë verzionin e fundit të Wordpress-it, nga linku i më poshtëm:
Shkarko
2. Depaketojmë fajllat në një folder të zbrazët.
3. Hapim fajllin wp-config-sample.php me një tekst editor si Wordpad
dhe i plotësojmë të dhënat për lidhje me database (bazë të të dhënave).
4. Ri-emërojmë nga wp-config-sample.php në wp-config.php
5. Ngarkojmë (Upload-ojmë) gjithçka në hostin që dëshirojmë të instalojmë.
6. Në shfletues (browser) hapim:

Kodi:

domainijuaj.com/vendiiblogut/wp-admin/install.php

kjo duhet të rregulloj tabelat në bazë të të dhënave, nëse nuk ka
asnjë problem. Nëse paraqet ndonjë problem, rishikoni dhe njëherë
fajllin: wp-config.php
7. Shëno fjalëkalimin (password-in) dikund.
8. Pas instalimit ju ridirekton në faqen identifikuese. Identifikohu me
pseodonimin: admin dhe fjalëkalimin e gjeneruar gjatë instalimit. Ju
mund të klikoni në “Profile” për të ndërruar fjalëkalimin.
Mënyra e dytë e instalimit të Wordpress është:
1. Shkarkojmë verzionin e fundit të Wordpress-it, nga linku i më poshtëm:
Shkarko
2. Depaketojmë fajllat në një folder të zbrazët.
3. Ngarkojmë (Upload-ojmë) gjithçka në hostin që dëshirojmë të instalojmë.
4. Në shfletues (browser) hapim:
domainijuaj.com/vendiiblogut
që do të na ridirekton direkt në instalimin e Wordpress-it. Plotësojmë
të dhënat e databases (bazës së të dhënave) dhe të dhënat e tjera.
5. Shëno fjalëkalimin (password-in) dikund.
6. Pas instalimit ju ridirekton në faqen identifikuese. Identifikohu me
pseodonimin: admin dhe fjalëkalimin e gjeneruar gjatë instalimit. Ju
mund të klikoni në “Profile” për të ndërruar fjalëkalimin.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.deshira-juaj.tk/
 
Instalimi i Wordpress
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Paneli i Kontrollit :: Tutorials & Mësime-
Kërce tek: