Mesa duket nuk jeni i regjistruar, kliko ne butonin Regjisrohu nqs dëshironi të bëheni pjesë e forumit tonë, per t'u regjistruar ju hargjoni maksimumi 1 min kohë. Me respekt Staffi. 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimiChatBilardo

Share | 
 

 kontroll ne nje faqe i memorjes se driverave,manaxhim i RAM memorjes

Shko poshtë 
AutoriMesazh
NoIsY
Super moderator
Super moderator


Postimet : 454
Vendodhja : n'Kamenic
Puna / Hobi : Hacker

MesazhTitulli: kontroll ne nje faqe i memorjes se driverave,manaxhim i RAM memorjes   Sat Dec 05, 2009 1:42 am

Per te pare situaten e memorjes ne Hardriverat C,D,FloppyA dhe CD Burner disk ne windows XP ndiqet kjo rruge e thjeshte
ne ekran ben right click te ikona my computer dhe klikon open
ketu ben nje click te ikona e Floppy Adhe ajo( behet highlight )kthehet
ne blu.shtyp ne tastjere butonin ctrl dhe e mban te shtypur me maus
vazhdo te besh klick vetem nje here te ikona e C,D,E dhe te gjitha jane
kthyer ne blu e leshon butonin ctrl dhe duke e mbajtur mausin te zona
blu klikon me te djathte dhe zgjidh te menuja properties klikon ne
properties dhe te dritarja qe del i keni te gjitha driverat me
paraqitje grafike per memorjen e lire dhe te zene.Per te kontrolluar me
mire perdorimin e memorjes Ram te cfaredo lloj tipi sdr ddr dhe evituar
humbjet e memorjes(memory leaks) gje qe shfaqet qarte edhe ne ngrirjen
e ekranit (crashes) si shkak dhe qe te detyron ti besh kompjuterit
rindezje(reboot) mund te beni download Rampage program i cili
automatikisht krijon memorje te lire.mund ta gjeni ne kete
faqehttp://www.jfitz.com/software/RAMpage/RAMpage_FAQS.html
pasi eshte shkarkuar programit i behet konfiguracion dhe ndryshimet
persa i takon nivelit kritik me te ulet te memorjes 10mb dhe nivelit me
te larte te memorjes 210 nqs ke memorje 256mb
dmth kur memorja e lire ne ram bie fjala vjen ne nivelin 10 mb atehere Programi nderhyn automatikisht dhe liron memorjen
duke tentuar te arrije ne nivelin maximal 210 programi eshte shume i
thjeshte per tu perdorur eshte mire te konfigurohet qe ne start up qe
te ngarkohet qe te jete aktiv si program sa hap kompjuterin.Programi
rri ne system tray dhe e ben punen automatikisht nuk ke me probleme me
ngrirje te figures dhe rindezje si dhe harxhon shume pak burime te
systemit

Shkarkimi i programit rampage eshte ne kete faqe

Kodi:

http://www.jfitz.com/RAMpage/index.htm
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.deshira-juaj.tk/
 
kontroll ne nje faqe i memorjes se driverave,manaxhim i RAM memorjes
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Paneli i Kontrollit :: Tutorials & Mësime-
Kërce tek: