Mesa duket nuk jeni i regjistruar, kliko ne butonin Regjisrohu nqs dëshironi të bëheni pjesë e forumit tonë, per t'u regjistruar ju hargjoni maksimumi 1 min kohë. Me respekt Staffi. 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimiChatBilardo

Share | 
 

 Cool Gjithqka rreth Bluetooth

Shko poshtë 
AutoriMesazh
NoIsY
Super moderator
Super moderator


Postimet : 454
Vendodhja : n'Kamenic
Puna / Hobi : Hacker

MesazhTitulli: Cool Gjithqka rreth Bluetooth   Sat Dec 05, 2009 1:39 am

Qka eshte Bluetooth ?

Bluetooth eshte nje teknologji e re per transmetimin e te
dhenave.Pajisjet me Bluetooth kane nje nje mikrochip te vogel ,bashek
me nje njesi marrese dhe njesi derguese.Keshtu nevoitet vetem edhe nje
software i pershtatshem i cili kontrollon transmetimin e te dhenave.Qe
pajisjet me Bluetooth te njihen ne mes veti dhe qe mos te pengojne
lidhjet e llojeve te tjera ne hapsire , secila eshte e pajisur me nje
numer serik prej 48 bit-esh.

Qka do te thote emri Bluetooth ?

Ky emer i krijua me nje takim me nje ingjinier te firmes INTEL dhe nje
ingjinier te Firmes Erricson ne nje BAR kanadez ne vitin 1997.Ai merr
emrin nga nje mbret wikinger i cili quhej Harald Blaatand (
Blaatand-shqip "dhmeb i kalter").Ashtu si mbreti Harald Blaatand qe
bashkoi nje pjese te Danimarkes me nje pjese te norvegjis , ashtu edhe
Bluetooth do te bashkonte teknologjin e pajisjeve te ndryshem, dhe do
te krijonte lidhje te shumta .

Disa pajisje me Bluetooth :

Tastatur dhe MausHeadSet per TelefonaPRinter i cili shtyp , por qe punon me bluetooth.
Sa shpejt eshte lidhja Bluetooth ?

Bluetooth arrin vetem nje pjese te shpejtesis te lidhjes WLAN-me sinjal
antenor.Por per kenge mp3 ,fotografi mjafton shpejtesia e
transmetimit.Se sa shpejt eshte nje Bluetooth varet prej versionit te
Bluetooth-it:

-Bluetooth 1.0/1.1/1.2: Ky eshte versioni i pare i Bluetooth dhe
ka patur kapacitet rreth 723 kbps, pra sa nje rrejt DSL i gjenerates se
pare .Per pajisje te vogla te cilat transmetonin te dhena te vogla
mjaftonte kjo absolutisht.

-Bluetooth 2.0/2.1:Ky eshte verisioni i dyte , i cili ishte shpejtuar ne 2,1 Mbps .Do te shruaj ende me shume , por skam patur kohe , vijne edhe me shume informacione.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.deshira-juaj.tk/
 
Cool Gjithqka rreth Bluetooth
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Numri 11
» Sfera Misterioze
» Anijet aliene fluturojne rreth Tokes

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Paneli i Kontrollit :: Tutorials & Mësime-
Kërce tek: