Mesa duket nuk jeni i regjistruar, kliko ne butonin Regjisrohu nqs dëshironi të bëheni pjesë e forumit tonë, per t'u regjistruar ju hargjoni maksimumi 1 min kohë. Me respekt Staffi. 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimiChatBilardo

Share | 
 

 Qka Esht Gjuha Programuese C++

Shko poshtë 
AutoriMesazh
NoIsY
Super moderator
Super moderator


Postimet : 454
Vendodhja : n'Kamenic
Puna / Hobi : Hacker

MesazhTitulli: Qka Esht Gjuha Programuese C++   Sat Dec 05, 2009 1:19 am

Ket tem e hapa se ne ket forum nuk esht e cekur se qka esht C++

Gjuha programuese C është një gjuhë elektronike që hynë në kategorin e
gjuhëve t nivelit të lartë. me programet e pregatitura në këtë juhë
është i mundëshëm komandimi i paisjeve plotësues të jashtme dhe të
brendshme të logaritësve.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1. Pak Histori-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
C është gjuhë programuese. C'ja është fjala e parë krijuar në vitin
1972 nga Dennis Ritchie në AT&T Bell Labs. Ritchie ka pagëzuar
gjuhën e re i cili e ka thirur C, thjeshtë sepse në atë kohë ka
egzistuar veç gjuha programuese e cila e ka pasur emrin B, dhe ky e ka
quajtur C.

Gjuha programuese C është një shkallë e lartë e gjuhëve programuese, në
fakt C është një gjuhë më e popullarizuar në strukturat gjenerale të
gjuhëve programuese.

Pse thuhet se gjuha programuese C është gjuhë e lehtë? Sepse C është
shumë lehtë për tu lexuar, është shum e lehtë për tu mirëmbajtun, dhe
është e përshtatëshme me thuajse të gjitha platformat e komjuterve.

Gjuha programuese C për personat që zotërojnë anglishten është si të flasin me një person të posaqëm me disa krarakteristika.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2. Procesi i ndërmjetsimit njeri-makinë----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Të gjitha gjuhëve programuese për komunikim me procesorët ju nevojitet
një përkthyes (në tekniken e programimit: kompajler) dhe një
intepretues. Përkthyesi (kompajler) i pregatit për procesorin
instruksionet e shkruara nga programuesi në atë mënyrë që ato
istruksione të lexohen me një shpejtësi më të madhe nga intepretuesi
gjatë ekzekutimit të tyre.

Makinat të ndryshme mund të kenë nevojë për kompajllera të ndryshëm për
tu përbërë akcioni të cilin ju e keni zgjedhur, Unë për shembull
përdori Microsoft's C kompajllerin për të kompiluar programe në këtë
libër të cilën bëj teste për programim, mirëpo në qoftë se më duhet të
ekzekutoj C programet në Unix-workstation atëher përdori tjetër C
kompajller për të kompajlluar një fajll apo program të tillë në gjuhën
programuese C, pra me këtë shpjegim kuptuat se C nuk është vetëm gjuhë
programuese e cila përdoret vetëm në Linux, mirëpo mund të përdorëni në
çfarë do platforme që keni nevojë mirëpo duhet të merrni parashyshë
kompajllerin.

Sidoqoftë, një program punuar në kompjuter i cili është shkruar/koduar
në high-level gjuhë programuese siç i përket gjuhëve: C, Java, ose Perl
është vetëm text fajll. i cili konsiston një koncept të shumës të
fjalëve në gjuhën angleze. Ne kemi përdorun disa programe speciale të
quajtura kompajller, ose interpreter/ues për të përkthyer një program
në maqinën tuaj në program-ekzekutues dhe të gatshëm për punë. Ajo
është një text format i cili përmban instrukcione të shkruara në
high-level gjuhë të programimit që do të konvertohet në formatin binarë
pas kompajllimit. Kodi pas kompajllimit quhet kodi binar (binary code)
mirëpo programi në text format të cilën shpjeguam më lartë quhet burimi
i kodit (source cod)

Elementi më i vogël i një kodi binar quhet bit apo "from binary digit"
i cili mund të ketë vlerën apo "value" 0 ose 1.8 ndërsa half a bye
(4bits) është një nibble apo cimbisje.

C është një relativitet i vogël i gjuhëve programiese e cila ju bën të
ndjeheni më i lirë, ju nuk duhet të mbani mend shumë komanda të C-së që
të filloni të programoni në C. Për ato të cilët kërkojnë lehtësi dhe
elegancë në një high-level gjuhë programuese, gjuha programuese C është
më e mira, dhe gjuha më stabile në egzistim deri më tani. Në fakt C ju
lejon të kontrolloni kompjuterin tuaj në "hardwer" dhe periferik për
atë gjuha programuese C është thirun high-level gjuhë programuese,
sepse ju mundëson shumë gjëra të vlefshme.

Shumë gjuhë tjera të vlerësuara si high-level janë bazuara në C, për
shembull PERL është një gjuhë programuese e cila përdorët në shumë
raste nëpër World Wide Web (WWW) për dizajnimin në Internet. Perli në
fakt huazon shumë lloje kryesore nga gjuha programuese C. Në qoftë se
ti e kupton C, atëher për të mësuar PERL të duhet 1 ditë, sepse kodi
është gati i njejtë. Një shembull tjetër është gjuha programuese
quajtur C++ orientuar nga objekti për programim shumë lehtë, në këtë
temë ndërhyn dhe gjuha programuese JAVA e cila është shumë e lehtë kur
ju dini të programoni në C.

C dhe ANSI- standardi.
Në shumë vite standardi de facto për gjuhën programuese C ishte K&R
standardi simbas librit të C programimit i cili është shkruar nga Brian
Kernighan dhe Dennis Ritchie në vitin 1978, atëherë ka pasur shumë
ndryshime jo-zyrtare për të krijuar gjuhën programuese C e cila është
prezentuar në K&R standarde.

Ato janë friguar se do të humbin portabilitetin e C 'së, dhe një grupë
vendorësh dhe programues të softwerit kërkuan të krijojnë ANSI
(American National Standards Institute) i cili është për krijimin e
standardit C krijuar në vitin 1989 dhe quajtur si ANSI standard për
gjuhën programuese C. Ansi standardi për të zmadhuar C dhe K&R
standardet definon një grupë e cila jep C funkcionet dhe mund të
gjinden në ANSI C standard library. Tash më C kompajllerët veç kanë
librarinë standarde dhe kanë të inkluduara disa kompajllera për
funkcione speficike.

Hardwer për C.
çfarë do kompjuteri i cili ka mundësim për të përmbajtun një C
kompajller është në regull (C kompajlleri duhet të përmbajë dhe ANSI
standardin). Më shumë mund të keni një PC në tavolinën tuaj me 286PC me
disk të fortë deri më 50mb, dhe 1mb memorjë(ram) është një hardwer
minimal për të punuar në një kompajller bazuar nën DOS.

Softwer për C.
Në qoftë se përdor një maqinë nën Unix atëherë ju vetëm keni kompajller
të inkluduar në maqinën tuaj, pra me këtë preferojmë të përdorni gjuhën
programuese C nën Unix.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.deshira-juaj.tk/
 
Qka Esht Gjuha Programuese C++
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Gjuha shqipe mendohet te jete gjuha e trete me e vjeter
» Gjuha e trupit njerezor
» Gjuha e Zemres
» Ëndrra është gjuha e njeriut universal
» Pyetje dhe Përgjigje rreth Budizmit

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Paneli i Kontrollit :: Gjuhe Programuese-
Kërce tek: