Mesa duket nuk jeni i regjistruar, kliko ne butonin Regjisrohu nqs dëshironi të bëheni pjesë e forumit tonë, per t'u regjistruar ju hargjoni maksimumi 1 min kohë. Me respekt Staffi. 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimiChatBilardo

Share | 
 

 Perpunimi i tekstit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
NoIsY
Super moderator
Super moderator


Postimet : 454
Vendodhja : n'Kamenic
Puna / Hobi : Hacker

MesazhTitulli: Perpunimi i tekstit   Sat Dec 05, 2009 1:13 am

Perpunimi i tekstit

Sqarim: komandat mund të shkruen me shkronja të mëdha apo të vogla si të duash por me mirë është ti shkruash të mëdha.

Perpunimi I tekstit ne kontekstin tonë do të thotë gjërat e zakonshme: si theksimi I fjalës me ngjyrë të zeze, të pjerret ose të nenvizuar. Krijimi I kryeve të teksteve, llojeve dhe ndryshimeve të shkronjes. Listat me pika (bullets) ose me numera (1,2,3).

Këto gjëra janë shumë të thjeshta:

Për të theksuar një fjalë me tepër realizohet me anë të komandes <b> c'ka do të thotë bold ose <strong> për theksim. Ne fund të fjalës apo fjalis qe theksuam duhet ta mbyllim komanden me një vijë përpara komandes se zakonshme </b> dhe </strong>.

Qe këtej e tutje të tera komandat do të mbyllen aty ku edhe ju dëshironi të mos I aktivizoni. Disa komanda mund edhe të mos kerkojn mbyllje por sido qe të jetë shumica po edhe kjo duhet patjetër.

Për ta bërë fjalën e pjerret (italic) atëherë do të shkruash përpara <I> dhe në fund të fjalës apo fjalis </I> mund të përdoret edhe komanda <em></em> (emphasis). Për ta nenvizuar fjalën do të shkruash <U> për (underline) dhe në fund do të shkruash </U>, për ta mbyllur.

Për të vendosur fjalë apo simbole lart apo poshtëë fjalës atëherë përdoret komanda <sup> perlarte fjalës. dhe mbyllet me </sup> ndërsa për poshtëë fjalës.do të përdoret komanda <sub> dhe mbyllet me </sub>.

Për ta kaluar fjalin ne një paragraf tjetër atëherë përdoret komanda <br> (break) dhe kjo komande nuk ka nevoj të mbyllet pasi e mbyll vete fjalia ku do të ndërtohet paragrafi tjetër.

Për të bërë hapësira të mëdha midis paragrafeve do të përdoret komanda <p> dhe kjo duhet mbyllet aty ku mbaron dhe fjalia qe ju e keni lënë ne largesi nga të tjerat.

Për hapësira të mëdha midis fjalëve përdoret edhe <pre> dhe kjo do mbyllur gjithashtu.

Për ta bërë fjalën me të madhe se ne fillim përdoret <big></big> ndërsa për me të vogël përdoret <small></small>.

Për ti shkuar një vijë fjalis ne mes (strikethrough) do të perdorete komanda <strike> dhe </strike> (strikethrough).

Për ta shkruajtur fjalën ne formën e një makine shtypi përdoret komanda <tt> dhe </tt> (typewriter).

Për ti rregulluar shkronjat: komanda do të filloj me <font dhe brenda do të jenë të tera mundesit qe ti mund të kesh për rregullimin e shkronjave>

Perdoren këto komanda: Për karakterin ose lloji e fondit përdoret <font face="Arial"> këtu mund të vendosesh çfarëdo lloj shkronje siç janë edhe tek Windows p.sh. Times New Roman.

Për madhesin e shkronjes do të përdoret <font size="3"> pra sa e do ti madhesin e shkronjes.

Për ngjyren do të përdoret <font color="green"> dhe të gjitha ngjyrat qe mund të mendosh. Por mirë është të përdoren emrat Hexadecimal të ngjyrave pasi ato ofrojn një sërë ngjyrash dhe nuancash të veçanta. Kodet e ngjyrave mund të gjenden ne Perpunuesit e fotografive dhe vizatimeve. Ose mund të shihni dhe ne faqet e tjerëve. Nuk është qëllimi im tani të ju tregoj kodet e ngjyrave.

Për të çuar tekstin ne qendër, të djathte apo të majte do të përdoret komanda <div>…</div> (division). Komanda do të përdoret kështu <div align="center"> nëse do ta cosh ne qendër apo të majte për left, dhe right.

Për të bërë paragrafe me largesi të mëdha të fjalive nga njera tjetra ne thame qe mund të perdorim komanden <p> e cila mund të përdoret dhe për të çuar tekstin ku ta duam. Komanda do të jetë <p align="left"> nëse do ta cosh ne të majte megjithëse mbajeni mend se e majta është gjithmon vendi normal I çdo gjeje ne HTML e cila nuk ka nevoj për komand pra (default-I) I pozicioneve të çdo sendi apo fjalë.

Për të ndertuar një liste me numera do të përdoret komanda <ol> (orderedlist) ne fillim dhe pastaj <li> (list)për çdo artikull qe ka nevoj për numer. Kjo duhet mbyllur </li>sa herë qe duhet dhe pastaj të vihet për numerin tjetër. Me pas mbyllet dhe </ol>.

Pra p.sh. <ol><li>1. Lista numer 1.</li>

<li>2. Lista numer 2</li></ol>

Ndërsa për të ndertuar një list me pika (bullets) do të jetë komanda <ul> (unorderedlist) qe njësoj si komanda e mesiperme do të mbyllet dhe hapet me <li></li>.

P.sh. <ul><li>Å¡ e para</li>

<li>Å¡ e dyta</li></ul>.

Pjesa qe nderton listen ka tipet e saj dhe këto mund të jenë siç thashë me lart me numera ose me pika por mund të jenë edhe të tipive me shkronja ose të vlerave të ndryshme.

P.sh. nëse duam një list me shkronja (a, b, c) do të shkruajm <li type="a"> për shkronja të vogla, për mundësi të tjera do të jenë A (shkronja të mëdha), i (për numera romak), dhe për forma të ndryshme do të jenë square (katrore), circle(sferike), disc (ne formë disku) dhe numer 1.

.Të tera llojet e listave mund të kenë tipet dhe llojet e tyre gjë qe vendoset me type= A,a,I,i ose 1 dhe vleren qe mund të filloj lista me start
Nëse do të ndërtosh lista me definicione dhe perfundime do të përdorësh komandat <dl>…</dl> qe do të pasoj nga termi perfundues <dt>….</dt> qe është gjithmon pjesë e listes dhe <dd>…</dd> definicioni qe I perkon definicionit të mësipërm si pjesë e listes se perfundimeve.

Duket pak e ngatarruar le të bëjmë një shembull.:

<dl><dt> Lartmadheris Juaj</dt>

<dd>Mbretit të Popullit</dd>

<dt>Shkelqesis Juaj</dt>

<dd>Princerve dhe Princeshave</dd>

</dl>


Shembulli i mësipërm


Lartmadheris Juaj
Mbretit të Popullit
Shkelqesis Juaj
Princerve dhe Princeshave
E pra kaq e thjeshtë ishte dhe formatimi I tekstit. Me kohë do të ndertojm edhe një tabele por do të ishte me mirë ta benit ju këtë ne mënyrë qe ti mesoni.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.deshira-juaj.tk/
 
Perpunimi i tekstit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Miqtë e mi Lamtumirë!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Paneli i Kontrollit :: Gjuhe Programuese-
Kërce tek: