Mesa duket nuk jeni i regjistruar, kliko ne butonin Regjisrohu nqs dëshironi të bëheni pjesë e forumit tonë, per t'u regjistruar ju hargjoni maksimumi 1 min kohë. Me respekt Staffi. 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimiChatBilardo

Share | 
 

 Si te instaloni PHP-NUKE

Shko poshtë 
AutoriMesazh
NoIsY
Super moderator
Super moderator


Postimet : 454
Vendodhja : n'Kamenic
Puna / Hobi : Hacker

MesazhTitulli: Si te instaloni PHP-NUKE   Fri Dec 04, 2009 1:02 pm

________________________________________________________________________

= ==== =====
= = = =
= = = === = * aSt-cReW *
= = ==== =


• Tutorial: Si te instaloni PHP-NUKE
• Author: noisy


_________________________________________________________________________


Ja disa tipe se si duhet instalu nuke php edhe qka eshte e kerkushme gjate instalimit ...
Separi per te marren programet e nuke php jumunde te mirrni ate ne kete web faqe ( http://phpnuke.org/ )

Pasi qe keni marren nukephp pamvarsishte versionin ....
Duhet ta unzip ne computerin tuaj dhe pasi qe keni unzipu ather duhet qe folderin me emrin HTML ta shkarkoni ne FTP e server hostingut tuaj ...
Folderin munde ta shkarkoni si follder komplet por mund te shkarkoni vetem file qe gjinden mbrenda ne Folder HTML

Pasi qe keni shkakru tegjithe kete ju duhet te configuroni file name ( filin me emrin CONFIG.PHP )
ne config.php duhet te editoni qe nga rreshti i 53 deri tek 60
53 $dbhost = "localhost"; ( munde te jete edhe ndryshim ne www.domain juaj.com)
54 $dbuname = "Emri i data base qe keni ju"; ( data base krijohet ne controll pane ose ju eshte dergu ne ndonje email nga ata qe keni hostingun e juaj nese nuke keni controll panel edhe sken marr data basse contakto hostingun tend per data basse ...
55 $dbpass = "Passwordi qe e keni kriju per data basse ";
56 $dbname = " Data basse emri i cili eshte kriju "; ashtu edhe kjo krijohet ne controll panel ose eshte dergu me email.. po ashtu edhe passwordi ....
57 $prefix = "nuke"; ( munde edhe te ndryshohet )
58 $user_prefix = "nuke"; ( munde edhe te ndryshohet )
59 $dbtype = "MySQL";
60 $sitekey = "SdFk*fa28367-dm56w69.3a2fDS+e9"; ( munde te shtoni diqka te zakonshme ne klete rreshte per ta ndryshu me ate origjinalin ...

passi qe keni editue config files ju duhet te shkarkoni kete ne ftp tuaj aty ku ek eni shkaru edhe html floderin ose filet e html ....


Se fundi per te pare ndryshimet e para ne instalim ju duhet te lidheni ne PHP my admin i cili munde te jete instalu ne ftp por shumicen erastve eshte ne controllpanell (mvarsishte nga hosteret qe ofrojn mundesit e tyne )


Pasi qe keni hy ne php MY admin ju duhet te zgjidhni database qe e keni specifiku ne config.php ashtu edhe databasse name dhe te shkoni te SQL brosswer ...
Ku ju ipete mundesija te shkarkoni SQL file qe eshte marr nga nuke kur e keni unzipu nuken e keni pare nje folder me emrin SQL mbrendi tina eshte nje file me emrin nuke.sql duhet ta shkarkoni edhe ate tek slq brosswer ne phpmy admin ...
Pasi qe keni ber edhe kete hap ather ju munde te shikoni se si eshte instalue php nuke ne faqen tuaj ...
shembull 1 http://domainjuaj.com/html dhe do shfaqet nuke si default ku ju duhet te pastaje te krijoni nje administrator dhe perfundone kjo pune ...
Nese ju duhet me shume ndihme shkruani ketu ne do ju ndihmojme me tutje ...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.deshira-juaj.tk/
 
Si te instaloni PHP-NUKE
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Paneli i Kontrollit :: Tutorials & Mësime-
Kërce tek: