Mesa duket nuk jeni i regjistruar, kliko ne butonin Regjisrohu nqs dëshironi të bëheni pjesë e forumit tonë, per t'u regjistruar ju hargjoni maksimumi 1 min kohë. Me respekt Staffi. 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimiChatBilardo

Share | 
 

 Rrite shpejtesine e hard-diskut

Shko poshtë 
AutoriMesazh
NoIsY
Super moderator
Super moderator


Postimet : 454
Vendodhja : n'Kamenic
Puna / Hobi : Hacker

MesazhTitulli: Rrite shpejtesine e hard-diskut   Fri Dec 04, 2009 12:35 pm

Ja nje TUtO nga une qysh me rrit shpejtesine e HARD-DISKUT.Une nuk i mar pergjegjsin nese juv dodh diqka PC tuaj.

Kryeni ket veprim vetem nese PC i juaj osht 256mb RAM ose me i lart.

shkoni te START pastaj shkoni RUN edhe e shkruni SYSEDIT.EXE

->qelen 4 dritare .e lyp dritaren me emrin system.ini

kerkoni deri en Fund te dritares edhe lypne

nje rresht ku shkrun [386enh].

atyh e shtyp ENTER per me dal me ni rresht tri dhe ne at rresht shkruani Irq14=4096

Pastaj shkoni te FIle edhe bonja SAVe .

Ndryshimet do te verehen pasi tja boni REBOOT.

VEREJTJE:sipas disa te dhenav kjo METOD osht per diska IDE drives ,por sipas te disa te dhenav me te reja kjo osht e mundshme edhe per SCSI disks.

--____>>shpresoj se isha i kjart....>me t'mira
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.deshira-juaj.tk/
 
Rrite shpejtesine e hard-diskut
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Paneli i Kontrollit :: Tutorials & Mësime-
Kërce tek: