Mesa duket nuk jeni i regjistruar, kliko ne butonin Regjisrohu nqs dëshironi të bëheni pjesë e forumit tonë, per t'u regjistruar ju hargjoni maksimumi 1 min kohë. Me respekt Staffi. 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimiChatBilardo

Share | 
 

 Si Te Formatizojm PC

Shko poshtë 
AutoriMesazh
NoIsY
Super moderator
Super moderator


Postimet : 454
Vendodhja : n'Kamenic
Puna / Hobi : Hacker

MesazhTitulli: Si Te Formatizojm PC   Wed Dec 02, 2009 9:03 am

Pasi pash ne google dhe ne youtube kerkohet shum se si te formatizohet nje kompjuter andaj vendosa qe ta qes ni tutorial

1.Hapi Pare eshte qe te pajisemi me nje CD te instalimit WINDOWS XP

2.Me pas duhet te siguroheni qe PC juaj ben boot nga CD-room. Per default boot behet nga hard disk. Per te ndryshuar kete kur ndizet PC juaj shtypni butonin F12 per tu futur ne BIOS. Ne dritarja qe do ju hapet ne menu lart kerkoni Boot. aty duhe perdorur shigjetat zgjidhni CD-room.Shiko Foton !3.Me pas futni CD dhe restartni PC

4.Kur PC juaj te ndizet do t'ju dal nje msg i tipit “Press any key to boot from cd”,Ne kete moment ju mund te shtypni qfardo buton ne tastier .

5.Do ju hapet menu e formatizmit. Lexoni me vemendje dhe zgjidhni opsionet qe ju deshironi. Shikoni shpjegimet ne figurat e meposhtme.!

6.Per te vashduar instalimin e Windows XP shtyp ENTER per te Riparuar windowsin shtyp R dhe per ta ndaluar instalimin e Windows XP shtyp F3

7.Tani per te vashduar instalimin shtyp Butonin F8 nese doni per te mos e vashduar shtyp esc dhe per te vashduar me page(faqe) tjeter shtyp PAGE DOWN

8. Pastaj ju hapet kjo dritare dhe per te vashduar installimin shtyp ENTER per te krijuar nje partition shtyp C dhe per te dalur shtyp F3

9.tani veproni si ne foton me lart dhe per te vashduar shtyp ENTER dhe per ta ndaluar shtyp ESC.

10. Pasi te formatizohet hard disk PC do te behet restart dhe do te ju dal perseri msg i pikes 4. Kesaj here mos shtypni gje e pas disa sekondash do ju dal menu e instalimit te windows. Shikoni figurat per shpjegime me konkrete.11.Ketu kujdes gjatë shkruarjes se CD key qe e keni te shenuar ne cd
11.Kur te mbaroni instalimin windows dhe PC juaj te jete perseri funksional kontrolloni qe te gjitha driverat te tjene te instaluar. Neqoftse mungon ndonje instaloni nga CD e PC suaj apo duke e kerkuar ne internet.
12.pas ketyre PC juaj eshte gati dhe mund te instaloni te gjitha programet qe ju perdorni normalisht.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.deshira-juaj.tk/
 
Si Te Formatizojm PC
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Paneli i Kontrollit :: Tutorials & Mësime-
Kërce tek: