Mesa duket nuk jeni i regjistruar, kliko ne butonin Regjisrohu nqs dëshironi të bëheni pjesë e forumit tonë, per t'u regjistruar ju hargjoni maksimumi 1 min kohë. Me respekt Staffi. 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimiChatBilardo

Share | 
 

 D.M.Th E fJales HAckeR

Shko poshtë 
AutoriMesazh
NoIsY
Super moderator
Super moderator


Postimet : 454
Vendodhja : n'Kamenic
Puna / Hobi : Hacker

MesazhTitulli: D.M.Th E fJales HAckeR   Wed Dec 02, 2009 7:55 am

Haker anglisht hacker është emri qe i jepet nje personi qe krijon e ndryshon kompjuter software dhe hardware, dhe qe ka njohuri ne kompjuter programim, kompjuter perdorim dhe në çështjet e sigurise te sistemeve kompjuterike. Hakeri është nje njeri qe merret me perballimin e sfidave intelektuale për te vepruar apo tejkaluar ne menyre krijuese kufinjte qe i vihen, jo vetem ne fushat e interesuara te tij (zakonisht informatiken apo inxhenierine elektronike) por ne te gjitha lëmet e jetës se tij. Hakeri mund te cilesohet edhe si nje njeri entuziast (zelltar) dhe kureshtar ne fushen e informatikes dhe kompjuterikes qe futet pa leje ne kompjuterat (rrjetet kompjuterike) e qeverise apo shoqerive (i shtyre nga kureshtja për te mesuar me teper) për te marre informacionet qe do.
Ne lemin e kompjuter programimit hakeri është nje programues qe "mat e pret" ose arrin qellimin e tij duke perdorur nje rradhe ndryshimesh te shfrytezoje ose zgjase kodin (çelësin) apo burimin. Për disa njerez, emri haker ka nje fame te keqe dhe lidhet me personin qe "kosit" ose perdor dhune për te kryer detyra programuese te cilat janë te shemtuara dhe te pasuksesshme. Trajta negative e emrit "hack" perdoret madje mes perdoruesve ne kuptim pozitiv te hakerit.
Ne fushen e sigurise kompjuterike hakeri është nje person i afte te shfrytezoje apo te hyje pa leje me ane te mjeshtrive e taktikave ne nje sistem kompjuterik. Kjo lidhet zakonisht me hakerat Black hats (kapele zinjte). Kundershtaret e tyre janë White hats (kapele bardhet) te cilet janë hakera me parime dhe etike, qe nuk demtojne kurre nje sistem kompjuterik. Poashtu ka edhe Grey hats (Kapelat e perhirta). "Hakera" jo te mirefillte qe s´kane shume njohuri ne programim apo ne informatike dhe qe perdorin programe te gatshme nga te tjeret dhe demtojne çdo sistem te pambrojtur janë Script kiddies (femije shkarravinash).
Ne haker-kulture, hakeri është nje person qe ka arritur nje status te sigurt shoqeror dhe është i njohur midis anetareve te kultures për kryerje te vlerave kulturore dhe nje sasi te besueshme te diturise teknike.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.deshira-juaj.tk/
 
D.M.Th E fJales HAckeR
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Metafizika
» Gjuhë & letra shqipe
» Miti i Astrologjise
» Meditimi - Përsiatja
» Psikologjia e religjiozitetit

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Paneli i Kontrollit :: Tutorials & Mësime-
Kërce tek: