Mesa duket nuk jeni i regjistruar, kliko ne butonin Regjisrohu nqs dëshironi të bëheni pjesë e forumit tonë, per t'u regjistruar ju hargjoni maksimumi 1 min kohë. Me respekt Staffi. 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimiChatBilardo

Share | 
 

 HTLM per Fillestar

Shko poshtë 
AutoriMesazh
lenti-hack1
Super moderator
Super moderator
avatar

Postimet : 948
Vendodhja : petrofc
Puna / Hobi : programer

MesazhTitulli: HTLM per Fillestar   Sat Apr 25, 2009 3:22 am

Shenjat ose komandat qe perdoren ne perpunim dhe formimin e një faqeje ne HTML,NE ANGLISHT (TAGS)

<html>...</html> Definicion dokumentin në HTML, ky tag duhet të shkruhet në çdo fillim dhe përfundim të dokumentit

<title>...</title> Titulli i dokumentit

<head>...</head> Koka e dokumentit

<body>...</body> Trupi i dokumentit

<body bgcolor="......"gt; Ngjyra e faqes të dokumentit ku..... është emri i ngjyres

<strong>....</strong> për te cilessua një fjalë ose një fjali ne një text.

<h1>.... </h1> text me germa te medha dhe i gjere(perdoret me shumë ne krye te një faqeje

<h2>.... </h2>

<h3>.... </h3>

<h4>....</h4>

<h5>....</h5>

<h6>....</h6> text i vogel germat me prane

<B>...</B> Texti më i trashë

<em>...</em> Tekst në italikë

<u>...</u> Tekst i nënvizuar

<font face=Emrin e shkronjave>...</font> Ndryshon llojin e shrimit

<font size=X>...</font> Madhësia e shkronjave ku X është një vlerë prej 1 deri në 7

<font color="#....">...</font> Tekst me ngjyra ku ..... është emri i ngjyres qe deshirojme

<big>...</big> Teksti me shkronja më të mëdha

<small>...</small> Teksti me shkronja më të vogla

<center>...</center> Centron çdo element që është në këtë tag

<code>...</code> Teksti në formatin "kodë"

<br>...</br> Paragraf

<p>...</p> Paragraf me hapsirë

<basefont>...</basefont> Llojin e shronjave

<cite>...</cite> Tekst i pjerrur

<marquee>...</marquee> texti levizshem majtas-djathtas

<P ALIGN="left"> ....</P> për shkrim te rradhitur

<P ALIGN="right">....</P> për shkrim te rradhitur ne te djathte

<P ALIGN="center"> ....</P> për shkrim te rradhitur ne qender

<CENTER>....</CENTER> shkrim ne qender

<strong>....</strong> kur shkruajme një text edhe një fjalë te caktuar duhet ta theksojme
(ndryshon menyren e shkrimit ne krahasim me pjesen tjeter te tekstit)

<i> .... </i> po keshtu dhe kjo komand për te cilesuar një fjalë me shkrim italian(lloj shkrimi)
po keshtu kete koman mund ta perdorim ne filim te një teksti për te cilesuar menyren e shkrimit qe do perdorim gjate tekstit.

<sub>....</sub> perdoret gjate shkrimit te një dokumenti dhe një fjalë te caktuar e zhvendos
pak me poshte se fjalet e tjera ne resht

<sup>....</sup> perdoret gjate shkrimit te një dokumenti dhe një fjalë te caktuar e zhvendos
pak me me larte se fjalet e tjera ne resht

<pre>,, perdoret për formatim texti,ose kur texti ka ekuacione(There's the <pre> tag, it stands for "preformatting" it's mostly
used for displaying code, math equations, stuff like that, you'll see how it looks when you try it out for yourself.
It's a nice little tool. I like to just use basic tags, and then I like to touch it up with textual tags later on.)

<code> ,perdoret kur ne një shkrim ose ne një faqe do tregojme një kod

<kbd> keyboard input;, <tt> teletype text;<samp> sample text ;<var> computer variable text;<note> can be useful tags.
They're not used often, but they're good to know about, if you're serious about HTML;dhe keto komanda(ose shenja,tags ne anglisht
kan te njejtin funksion me shenjen(tags) <code>.

<html>
<body>

<abbr title="Albania">AL</abbr>
<br>
<abbr title="Kosova">KS</abbr>

</body>
</html>
komandat(tags)<abbr title="...">..</abbr>;perdoret për te bërë shkurtesa në faqen tuaj,por ata qe do shofin faqen tuaj
mund te punojne mbi kete shkrim. (You can use this to create text, but then people can see the abbreviation when
then have hover their mouse over it, it can work the other way around, as well. )

<bdo dir="rtl">
.....
</bdo> kjo komand(tags)ka pak humor një text kur dikush e lexon faqen është mbrapsh i shkruar(provojeni qe ta kuptoni)lol

<blockquote> .... </blockquote> për te cituar një text ne HTML

<q> po keshtu dhe kjo shenje për citim te vogel(<blockquote> this will quote the text in HTML, try this out.
If you want to quote someone on something, just use the <blockquote> tag and don't forget to end it by </blockquote>
There's also a <q> tag for "short quotes," try it out. )

<del>....</del> <ins>....</ins> perdoren te dyja bashke keto shenja(tags),kur duam te bejme rregullim ne një text
(ose kur hidhni një shkrim ne forum dhe një fjalë është gabim)
(<del> creates some interesting HTML

and

<ins> inserts the correction of the <del>

<acronym>; është mirë qe te perdoret kjo shenje (tags)para shkurtesave qe vihen ne faqe kjo ndihmon ne makinat e kerkimit ,
e ne brosuer(It's good to the <acronym> tag before acronyms, search engines will pick up on this, spell checkers will,
even browsers, it's just proper HTML is all. )

Shenjat: <em><cite><dfn> <<< definition <strong><samp><kbd><var> është me mirë për punen tuaj te perdorni stylesheets (???)
qe te krijoni webfaqe sa me te pasura dhe te fuqishme(The tags: <em><cite><dfn> <<< definition <strong><samp><kbd><var>
are all optional, it might be better to use stylesheets to create richer text rather than use these tags)

Disa nga shenjat me delikate te perdoruar beni thjesht një kopy dhe save si index.html
këtu;

<html>
<body>


<em>Emphasized text</em><br />
<strong>Strong text</strong><br />
<dfn>Definition term</dfn><br />
<code>Computer code text</code><br />
<samp>Sample computer code text</samp><br />
<kbd>Keyboard text</kbd><br />
<var>Variable</var><br />
<cite>Citation</cite>


</body>
</html>

po keshtu dhe disa shenja këtu;

<html>
<body>

Here comes a long quotation:
<blockquote>
This is a long quotation. This is a long quotation. This is a long quotation. This is a long quotation. This is a long quotation.
</blockquote>

Here comes a short quotation:
<q>
This is a short quotation.
</q>

<p>
<b>Note:</b> With the blockquote element, the browser inserts line breaks and margins. The q element does not render as anything special.
</p>

</body>
</html>
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
HTLM per Fillestar
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Magjia e lartë për fillestarë

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Paneli i Kontrollit :: Gjuhe Programuese-
Kërce tek: