Mesa duket nuk jeni i regjistruar, kliko ne butonin Regjisrohu nqs dëshironi të bëheni pjesë e forumit tonë, per t'u regjistruar ju hargjoni maksimumi 1 min kohë. Me respekt Staffi. 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimiChatBilardo

Share | 
 

 Msoh HTLM

Shko poshtë 
AutoriMesazh
lenti-hack1
Super moderator
Super moderator
avatar

Postimet : 948
Vendodhja : petrofc
Puna / Hobi : programer

MesazhTitulli: Msoh HTLM   Sat Apr 25, 2009 3:22 am

HTML (hypertext markup language) është gjuha e programimit qe përdoret për te ndertuar faqe interneti qe mund te shihen nga te githe. Një gjuhe tjetër është edhe JAVA por shumë gjëra qe mund te kryen dhe me DHTML (dynamic HTML) ç'ka do të thotë qe ka shumë levizje dhe animime ne faqe p.sh. nëse një link ndriçon (flashback) realizohet me JAVA ose DHTML. një gjuhe tjetër qe përdoret është edhe FLASH një lloj programi shumë i komplikuar por shumë i mirë për animime ose për te bërë gjëra te bukura pa ndonjë lodhje, shembull është faqja e internetit te topalbanias radio.(nëse e keni pare) . Por gjuha me efikase te cilën e përdorin gjigandet e internetit dhe zbuluesit e tij është HTML dhe versionet e tij (XTML, DHTML, CSS (cascade style sheet),etj); për te cilat do flasim me vonë. një gjuhe tjetër qe ka dalë ne pah së fundi është edhe PERL por qe është akoma foshnje megjithë flexibilitetin qe afron. Gjuha me hershme qe është perdorur për ndertimet e faqes se internetit është Visual Basic një shembull janë faqet ose prezantimet qe bëhen me Microsoft Power Point, gjuhe e cila keshillohet për ata qe mund te quhen programues te regjur.

Si përfundim un mendoj se HTML është gjuha qe është me e mirë te përdoret pasi është dhe me e lehta. Sintaksa e një gjuhe ose fjalori i saj është kryesisht anglisht dhe është zakonisht me lidhje llogjike.

Ne Desktopin tënd mund te gjenden një sërë programesh qe ofrojn versione te HTML. Një shembull është Wordi ('95 e me sipër)-(nëse doni p.sh.. te ruani një shkrim ne versionin e HTML atëherë do të veproni kështu; pasi e keni shkruar textin dhe i keni bërë trajtimin e nevojshem shkoni tek File-Save As; në fund te tabeles poshtëë emrit te textit ne te cilën windows përpiqet ta ruaj tekstin do të shihni një si penxhere te vogël ku shkruhen versionet e ruajtjes se tekstit siç janë Word Document; Word 5 etj aty po ta coni shigjeten e kutis poshtëë ndodhet dhe një opsion tjetër qe thotë HTML. Shtypeni dhe mbani mend se ku e keni ruajtur. Shkoni tek Internet Explore ose Netscape dhe shiheni ne këtë mënyrë 1. ose shkruani plotësisht vendodhjen e tekstit ne dritaren e adreses ose 2. shkoni FILE-Open-Browse dhe gjeni se ku e keni ruajtur tekstin. Shtypeni atë dhe do të shihni tekstin tuaj te ruajtur ne formatin ose gjuhën e HTML. Kjo do të jetë edhe rruga qe ju do të shihni tekstet tuaja ne IE (internet explorer). Ose ne my documents ju mund te klikoni tek vete teksti dhe ai do të aktivizohet vete. Ose programe te tjera qe vine falas me instalimin e windowsit janë FrontPage dhe Netscape Composer. Pastaj janë dhe ato profesionale qe mund te gjenden gjithandej.

Nejse tani ne do merremi me Programimin fillestar te ndërtimit te faqes qe quhet ndryshe Plain HTML.

Ndertimi dhe sintaksa është shumë e lehtë dhe ka shumë lidhje llogjike.

Për te ja u bërë diçka më interesante do fillojme nga ajo ç'ka duhet te permbaj një faqe juaj personale: pra një prezantim te shkurter për vete me stilet dhe nuancat tuaja personale, një fotografin tuaj dhe gjithashtu dhe një lidhje me posten tuaj elektronike dhe një lidhje me një faqe tjetër tuajen apo te ndonjë tjeteri qe juve ju duket interesante.

Do shkosh tek NotePad (qe këtej e tutje punimet do të bëhen vetëm tek NotePad) qe ndodhet tek accesories. Dhe do fillosh të shkruash ose me shkronja te mëdha ose te vogla si të duash.

<html>

<head> <title>Faqja ime personale</title></head>

<body bgcolor="green" link="blue" vlink="red" alink="maroon" textcolor="#ffffff">

<h1>Kjo është faqja ime</h1>

<h2>Ju uroj mirëseardhjen</h2>

këtu mund të shkruash çfarë të duash për veten tënde
<img src="fotoja_ime.jpg">

<a href="mailto:marti3001@yahoo.com">email im, me dergoni një mesazh</a>

<a href="http://www.geocities.com/marti3001">kjo është faqja ime ne geocities.com dhe shiheni</a>

</body>

</html>

Tani pasi ta keni shkruajtur këtë ne NotePad ruajeni kështu: shkoni File-Save As ne dritaren e poshtme te tabeles ku lexon ".txt" uleni shigjeten poshtëë dhe cojeni tek "all files". Pastaj lartë kësaj dritare shkruani Faqja_ime.html por mbaje mend se ku e ruan. Pastaj kliko tek kjo faqe pasi të kesh mbaruar. Dhe do të dali faqja jote
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Msoh HTLM
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Paneli i Kontrollit :: Gjuhe Programuese-
Kërce tek: