Mesa duket nuk jeni i regjistruar, kliko ne butonin Regjisrohu nqs dëshironi të bëheni pjesë e forumit tonë, per t'u regjistruar ju hargjoni maksimumi 1 min kohë. Me respekt Staffi. 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimiChatBilardo

Share | 
 

 Terbunja fiton titullin Golden Gloves

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Amir
Moderator
Moderator
avatar

Postimet : 412
Vendodhja : Dardanë'
Puna / Hobi : Hacker

MesazhTitulli: Terbunja fiton titullin Golden Gloves   Sun Apr 19, 2009 3:21 am


Naim Terbunja ka fituar turneun më të madh botëror "Daily News Golden Gloves". Ai mposhti në finale talentin e ri amerikan, Marcus Browne me vendim unanim të gjyqtarëve, 5:0. Terbunja bëhet boksieri i dytë shqiptar që fiton dorëzën e artë pas Elvir Muriqit që ka fituar këtë turne me 1998.
Terbunja kishte pësuar një goditje të fortë me kroshe të djathtë nga Brown në raundin e parë por pastaj Terbunja me kombinacione të shumëfishta e ka ftohur amerikanin dhe ka dominuar plotësisht luftën të cilën e ka fituar bindshëm.

"Më pëlqen kjo luftë kur kundërshtarët vërsulën në mua" ka deklaruar Terbunja. "Ka qenë luftë e kënaqshme por unë kam shfrytëzuar eksperiencën time dhe në pjesën e dytë të luftës ai ka ndaluar të boksoj dhe është sjellë si i egër. Ai është boksier i mirë dhe Amerika mund ta ketë në të ardhmen si një olimpist, por unë sonte isha shumë i fortë për të", me këto fjalë ka përfunduar Terbunja një kapitull shumë të rëndësishëm të karrierës së tij.

Naim Terbunja deri tani ka karrierën pothuaj më të suksesshme amatore që ka pasur një shqiptar ndonjëherë, i ka të zhvilluara gjithsej 200 duele amatore, 170 prej te cilave i ka fituar. Terbunja në këtë periudhë ka arritur të bëhet shtatë herë kampion i Suedisë dhe ka fituar shtatë turne të ndryshme evropiane e botërore, gjithashtu ka qenë dy herë pjesëmarrës i kampionatit evropian dhe tri herë pjesëmarrës i kampionatit botëror ku në vitin 2002 ka arrit vendin e tretë. Por majën e karrierës së tij e ka arritur në vitin e kaluar me pjesëmarrje në Lojërat Olimpike dhe tani me 17 Prill 2009 duke fituar turneun prestigjioz GOLDEN GLOVES. /AlbanianBoxing/
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Terbunja fiton titullin Golden Gloves
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Sport-
Kërce tek: