Mesa duket nuk jeni i regjistruar, kliko ne butonin Regjisrohu nqs dëshironi të bëheni pjesë e forumit tonë, per t'u regjistruar ju hargjoni maksimumi 1 min kohë. Me respekt Staffi. 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimiChatBilardo

Share | 
 

 Poezi iSlame

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Da'kniFe
V.I.P.
V.I.P.
avatar

Postimet : 142
Vendodhja : K.Amenic.ë
Puna / Hobi : Drejtor....

MesazhTitulli: Poezi iSlame   Sat Apr 18, 2009 12:02 pm

Poezi islame Zoti është i vetëm në këtë jetë,
që të gjithë para Tij në gjykim do jem,
kur të na i lexon veprat tona,
qke bërë mirë dhe qke bërë keq,
ky është Zoti i vërtetë.

Beso në Zotin e vërtetë,
hiqju mashtrimevë në këtë jetë,
sepse nga ato, mëkate do të kesh.
Zoti sheh dhe dëgjon,
e mëkatet meleku ti shënon,
e pas vdekjes para Zotit ti lexon.
Beso në Zotin sa nuk është vonë


LAMTUMIRE BAJRAM

Bora e bardhë shkundet nga tekbiret e Bajramit
Skuqet me gjakun e paqes, të Kurbanit
Antenate e zemrave afrohen në Urime
Jetimët njomin buzët me ushqim të ngrohtë

Vizitohen dyer të mbyllura nga harresa e dynjasë
Hapen zemratë drejtë valeve të ahiretit
Kërkojnë jetimët, skamnoret dhe të vobektit
E nuk a kan vështirë t’i gjejnë?

Ata flasin me zërat e ngjizur të tyre
Thërrasin zemrat e thara
Sikur të vie më shpesh Festa e Kurban Bajramit?
Pushtetaret ushqejnë qentë e tyre me mish të freskët
Dhe hedhin buk bajatë në kontenjier

Së bashku me rroba “ të vjetra” nga sirtarët
Ngopen nga djerësa e punëtorve pa shtëpi, pa plang!
Dhe flijnë të qetë, të ngrohtë
Sa mjerim kur nuk ka ndjenja për të nevojshmin
Sa mjerim kur nuk ka ndërgjegjeje që vret zemratë

“ Nuk është besimtar ai i cili ngopet
E fqinji i tij flinë barkthatë” * JEMI MUSLIMANËLe ta dijë gjithë Evropa
Edhe Amerika
Se në zemrën e muslimanit
Nuk ka vend frika

Luftën nuk e duam
Por as frikë nuk e kemi
Qe ta mbrojmë fenë tonë të pastër
Të gjithë të gatshëm jemi


Në emër të All-llahut
Pushkë do të qesim
Në rrugë të All-llahut
Të gjithë do të vdesim

Me besim në zemër
Dhe me pushkë në krah
Jemi ushtri e All-llahut
Mizor që na thyen s`ka

Ja të gjithë do të vdesim
Se të robëruar nuk durojmë
Me këtë fe kemi lindur
Dhe për të jetojmë

Jetën e duam
Por vdekjen më shumë
Vall-llahin për islam
Gjaku do rrjedhë lumë

Kush merr guximin
Veç edhe një musliman me e vra
Le ta dijë bota mbarë
Se ai në gjak ka me u la

Se gjaku ynë nuk është ujë
Mjaft më o pabesimtarë
Do t`iu luftojme anëkënd
Kokat kemi për t`ua marrë

Që nga Kashmiri
E gjerë në Marok
Jemi një popull
Askush s`na ndanë dot.

Jeni të fortë
Nuk iu nënçmojmë
Por zemrat tona
Nuk mund t`ua dhurojmë

Yjet mund t`i “zbrisni”
Edhe diellin mund ta “shuani”
Por me nderin tonë
Kurrë nuk do t`mund të luani

Se ne nuk jemi horra
E as figura të shahut
Kemi të drejta mbi ju
Se jemi robër të All-llahut

Nuk jemi ne pak
Jemi miliarda
Kushdo që qon kokën
Do t`a fshijmë nga harta

Zoti është Një
Dhe tjetër më s`ka
Jemi pjesëtarë të fjalës
La ilahe ilAll-llah Kujdes motër!

Kujdes oj moter e dashur
Valle ku je nisur kështu
A mos valle mendon
Se nuk do të vdesësh kurrë?
Ndal ti hapin tënd
Në mëkate ti mos shko
Muzikes largoju
E Kur’an lexo.

Mos u bë aq kryelartë
Se nuk je askushi
Fillo puno për ahiret
Sa nuk të ka ardhur fundi.

Kthehu moter ti
Ne rrugën e vertetë
Punë të mira puno
Xhehenetin fito! Mos nënçmo tjetrin

Mos bisedo kot
Se ekziston një Zot
Që çdo gjë ka krijuar
Ty të ka udhëzuar.

Pse tjetrin nënçmon
Përreth a nuk shikon?
Kush je ti që të urdhërosh
A nuk e sheh se je e kufizuar?
Pra, o njeri
Puno me dashuri
E mos vepro me padrejtësi Lutje

Me fal Allah i Gjithmëshirshëm
për mëkatet që kam bërë.
Pas udhëzimit mos më devijo.
Në Ditën e Gjykimit
veprat e mia të kqija mos
m’i ekspozo.Momentet e vdekjes
m’i lehtëso o Zot.
Varrin tim ma ndrico.
Më mundëso fytyrën tënde të shikoj
dhe në xhennetin tënd më vendos. Amin!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Poezi iSlame
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Bisedë sipas Qejfit :: Bisedë e Lirë-
Kërce tek: