Mesa duket nuk jeni i regjistruar, kliko ne butonin Regjisrohu nqs dëshironi të bëheni pjesë e forumit tonë, per t'u regjistruar ju hargjoni maksimumi 1 min kohë. Me respekt Staffi. 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimiChatBilardo

Share | 
 

 Krijo nje program qe llogarit Ekuacionet Kuadratike

Shko poshtë 
AutoriMesazh
lenti-hack1
Super moderator
Super moderator
avatar

Postimet : 948
Vendodhja : petrofc
Puna / Hobi : programer

MesazhTitulli: Krijo nje program qe llogarit Ekuacionet Kuadratike   Fri Apr 17, 2009 7:23 am

Ja edhe nje tuto se siduhet programuar nje program qe ben detyrat e
Ekuacioneve Kuadratike.


#include <iostream>
#include <math.h>
using namespace std;
int main()
{
int a,b,c;
double X1,X2,D;
cout << "*******************************\n";
cout << "*****Ekuacionet Kuadratike*****\n";
cout << "*******************************\n";
cout << "Programuar nga Tr00p3rX\n";
cout << "________________________\n";
cout << "Per te zgjidhur nje ekuacion kuadratik duhet te jepen 3 vlera fillestare\n";
cout << "Jep vleren e a? a=";
cin >> a;
cout << "\n";
cout << "Jep vleren e b? b=";
cin >> b;
cout << "\n";
cout << "Jep vleren e c? c=";
cin >> c;
cout << "\n";
D=pow(b, 2) - 4*a*c;
cout << "Vlera e D eshte D=" << D << endl;
if (D=0)
X1=(-b)/(2*a);
X2=(-b)/(2*a);
X1=(-b-(sqrt(D)))/2*a;
cout << "Vlera e X1 eshte X1=" << X1 << endl;
X2=(-b+(sqrt(D)))/2*a;
cout << "Vlera e X2 eshte X2=" << X2 << endl;
std::system("PAUSE");
return 0;
}


pra veteme merrniket kod dhe vendosni ne driateren per kodim te Visual Studios 2003 ju kam treguar se si duhet te hapet nje projekt per C++ e keni ketu ne forum... Laughing
mir hajde pak spjegim:

#include <iostream> // kjo nevojitet ne qdo program gati jo gati po ne //qdo program . Pse? > Sepse gjithmon kur perdorni ndonje prej ketyre //codeve cout dhe cin duhet te perfshihet edhe hearder iostream //pershkak se keto dy kode te vogle gjinden ne ket header iostream

#include <math.h> // kjo linj perfshin headerin math.h ne te cilin gjinden //operacionet matematikore si rrenja katrore, fuqia , shumzimi pjestimi //etj.


using namespace std; // kur perdorni cout ather duhet ta perfshini ket //linje a nese perdorni std:: ne vend te cout ather skini nevoj me perfshi //ket linj.

int main() // qdo program ka pjesen kryesore pra kjo ku fillon trupi i //programit tuaj d.m.th me ket linj fillon programi juaj me gjersisht

int a,b,c; // ketu kam paraqitur 3 variabla te tipi integer dmth qe kan te //bejn me numra

double X1,X2,D; // ketu kam perfshir poashtu 3 varibla te tipi double poashtu edhe keta kan te bejn me numra por me numra real

cout << "*******************************\n";
cout << "*****Ekuacionet Kuadratike*****\n";
cout << "*******************************\n";
cout << "Programuar nga Tr00p3rX\n";
cout << "________________________\n"; // te keto 5 linja vetem kam //zbukuruar programin vetem pak dizajn kishe...dmth ky kodi cout //sherben per ti paraqitur perdoruesit te dhenat ne ekran normal qe qdo //komand cout duhet te perfundohet me nje ;


cout << "Jep vleren e a? a=";
cin >> a;
cout << "\n";
cout << "Jep vleren e b? b=";
cin >> b;
cout << "\n";
cout << "Jep vleren e c? c=";
cin >> c;
cout << "\n";

//ketu siq po e shifni po paraqitet shpesh komanda cin kjo komand i merr //dmth informatat prej userit nese mundeni edhe me analizu mir shikoni

//cin - C in -->> shkruaj
//cout - C out -->> paraqit ne ekran

kjo komanda ketu meniher
cout << "\n"; // ne program vetem shton nje rresht me te ri

D=pow(b, 2) - 4*a*c; // kjo linj paraqet nje ekuacion dmth
//qe D eshte e barabart me [pow(b, 2)] --> eshte b ne katror ose b^2
// - 4 * a * c
// nese i keni mesu ekuacionet kuadratike ne klas te 10 e dini per qka //jum tu fol

//poashtu edhe keto linja tjera kan te bejn me matematik
// kurse kjo ketu

std::system("PAUSE"); // kjo nuk e ndalon mbylljen e programit te //menjehershem siq e ka default qdo program ne c++ qe behet ne //console..
//dhe ne fund qdo program e ka kodin perfundimtar
return 0;
}

--------------------------------------------------------------------------------
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Krijo nje program qe llogarit Ekuacionet Kuadratike
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Paneli i Kontrollit :: Gjuhe Programuese-
Kërce tek: