Mesa duket nuk jeni i regjistruar, kliko ne butonin Regjisrohu nqs dëshironi të bëheni pjesë e forumit tonë, per t'u regjistruar ju hargjoni maksimumi 1 min kohë. Me respekt Staffi. 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimiChatBilardo

Share | 
 

 Sqarime termesh, histori, lidhjet

Shko poshtë 
AutoriMesazh
lenti-hack1
Super moderator
Super moderator
avatar

Postimet : 948
Vendodhja : petrofc
Puna / Hobi : programer

MesazhTitulli: Sqarime termesh, histori, lidhjet   Fri Apr 17, 2009 7:20 am

Sqarime termash
Histori
Lidhjet

Sqarim: Qe k?tej e tutje sqarimet e komandave do t? b?hen sikur ju i keni vendosur te tera informacionet tuaja ne nj? dosje te ve?ant? te titulluar si te doni. Qe te b?ni nj? faqe interneti nuk ju duhet te keni lidhje me internet. Ju duhet vet?m nj? browser qe mund te jet? ca te doni ju Netscape ose IE.

K?tu do tregojm di?ka rreth lidhjeve(links) me faqet e tjera, brenda faqes dhe me nj? faqe tjet?r ne Internet.

Fillimisht te sqarojm disa terma qe do ti ndeshim ne mesimet e m?vonshme dhe tani.

T? gjith? e keni d?gjuar fjal?n URL dhe WWW. Por c'do t? thot? kjo fjale URL ?????? Uniform Resource Locators qe s'?sht? asgj? pervetem se adresa e nj? faqe ne internet qe p?rmban informacionin e shkembyer standart te shprehur me Http:// (HyperText Transfer Protocol) qe ju shkruani ne ?do adrese qe doni te shihni ne Internet. Hypertext do t? thot? nj? tekst i rregjistruar ne nj? form? elektronike me lidhje referative ndermjet faqeve.
Kuptoheni Internetin si nj? qytet t? madh qe ka shum? banesa, ca pallate, rrug?, trafik, shtepi te bukura dhe te shpifura, reklama n?p?r rrug? dhe matrapaz qe duan te te tundojn te vesh ne faqet e tyre dhe te shesin di?ka, ka shtepi kurvash dhe reklama te felliqura, ka edhe xhami dhe kisha, teqe dhe sinagoga, tempuj budistesh dhe orgjish. Imagjinoni Tiranen me plehra, ndyresira dhe njer?z te felliqur qe mezi presin te shkruajn llafe te poshtra n?p?r dhomat e bisedave (chatrooms), rrug? me gropa (me k?to ne Internet kuptohen lidhjet e cala te disa ISP-ve).Pra shkurt ka ?do gj? te mir? edhe te keqe por e r?nd?sishme ?sht? t? dish adresen nj?soj si? duhet t? dish adresen e shtepis qe te vesh. Pa adrese nuk vete gjekundi. Nd?rsa me te pyetur shkon ne Stamboll thot? populli dhe me te pyetur ne Internet (d.m.th me search/kerkim) shkon edhe ne Hene pasi Stambolli ne Internet nuk ?sht? vet?m se nj? klikim ne www.instabul.com.tr larg.

?far? ?sht? WWW (World Wide Web)? ?sht? bota jon? virtuale, Rrjeti i Pergjithshem Boteror. Imagjinoni nj? rrjet merimange gjikande qe vazhdon te thuret edhe ne momentet qe ti po lexon k?t?. Merimanga e ka trupin ne ShBA dhe kembet e saj gjithandej n?p?r bot?.

Mund te keni ndegjuar edhe p?r FTP (File Transfer Protocol) standarti i percimit te skedarve qe programi skedar-percues duhet te mbeshtes kur dergon skedar ne nj? server interneti.

ISP-( Internet Service Provider) ?sht? serveri qe mban faqet dhe na b?n te mundur lidhjen me internetin nga shpia.

Serveri ?sht? nj? komjuter qe te b?n ty te mundur lidhjen me internetin. Pra vet?m nj? mb?shtet?s qe vete ?sht? i lidhur me nj? server tjet?r dhe ai tjetri vete me nj? tjet?r.

Hosteri-(pritesi) ai server qe mban faqen t?nde ne internet dhe qe b?n te mundur qe edhe te tjer?t ta shohin. Kuptoheni si nj? dyqan me qira qe duhet te paguani qiramarresin.

XHTML- (extended HyperText Markup Language) dhe XML (eXtensible Markup Language) jan? standarte t? reja p?r krijimin e faqeve, por versione t? reja te HTML.

Intranet- ?sht? nj? rrjet privat kompjuterash me hyrje te kufizuar vet?m p?r nj? organizat por qe perdor te nj?jtat rrug? dhe forma pune qe ka edhe Interneti.

Mbrapashtesa .com ne adrese do t? thot? commercial dhe ?sht? p?r faqet me qellime dhe permbatje tregtare , org. do t? thot? organization, .edu do t? thot? education dhe ?sht? pra p?r universitet dhe shkollat.

Pak Histori:

Fillimet e saj ka rreth viteve 60 si p?rpjekje e ushtrise amerikane te lidhte me Rrjet /Networks bazat e saj n?p?r Amerik. Me pas filluan universitet me njera-tjetr?n dhe me von? universitet sherbyen si ISP p?r studentet dhe profesorat, kjo me q?llim te b?hej nj? shkembim sa me i madh informacioni. Rreth viteve 70 filloi dhe komercializimi i internetit por mund te dergohej vet?m posta elektronike dhe ishte shum? e shtrenjte. Nd?rsa nga vitet 90 pati Boomin e vete me komercializimin e plot?, firma te nisura fillimisht me dy vete dhe me kapital pre 500000$ pushtuan bursat e bot?s dhe punesuan me mij?ra vete. P.sh. Yahoo filloi ne '90 nga dy vete (japonez) me kapital fillestar pre 1000000$ dhe tani vlefta e saj ?sht? mbi 300000000$ ne burse.

Lidhjet ndermjet faqeve, ne faqe etj.

Sqarim: n?se doni te b?ni lidhje me faqet tuaja nuk ?sht? nevoja t? shkruhet adresa e gjat?, ato mund te vendosen shkurt .

Lidhjet ndermjet faqeve qe ndodhen ne internet realizohen me komanden <a href=http://www.adresa e faqes.com>k?tu shkruhet fjala qe duhet te dali p?r lidhjen</a> dhe k?shtu mbyllet lidhja.

Lidhja ne faqe: shkruhet po nj?soj <a href=" (por do nj? shenj? qe tregon se ?sht? e lidhur me faqen) # (kjo ?sht? shenja)emrin e lidhjes"> dhe k?tu vendoset fjala qe b?n lidhjen</a> mbyllet. P.sh. <a href="#una">x</a>. Nd?rsa ne vendin e faqes e cila duhet te lidhet me lidhjen tuaj do t? shkruhet <a name="una">x</a>

Pra nj? shembull: Una

una

Lidhjet e nj? faqe me nj? faqe tjet?r por kur faqja b?n pjes? si? thash? me lart ne te nj?jt?n dosje me at? qe do t? b?het lidhja: <a href="emri i faqes.htm">fjala lidhese</a>

Lidhjet me nj? faqe por qe lidhet pastaj me di?ka ne te nj?jt?n faqe do t? b?het <a href="emri i faqes.htm#una">fjala lidhese</a>.

Nd?rsa p?r lidhjet me posten tuaj elektronike (qe do t? thot? kur e shtyp lidhjen do t? dali programi qe ju keni p?r te aktivizuar posten elektronike) do t? shkruani <a href="mailto:Uma_thurman@uma.com">Posta elektronike e Uma Thurmas</a> p.sh.. Uma_thurman@uma.com
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Sqarime termesh, histori, lidhjet
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Histori te verteta dhe te frikshme
» Kriminele te medhenj qe kane ndikuar ne histori
» histori fantazmash
» Histori nga jeta e Budes
» Vatikani, një histori plot me intriga, tradhti, orgji dhe vrasje

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Paneli i Kontrollit :: Gjuhe Programuese-
Kërce tek: