Mesa duket nuk jeni i regjistruar, kliko ne butonin Regjisrohu nqs dëshironi të bëheni pjesë e forumit tonë, per t'u regjistruar ju hargjoni maksimumi 1 min kohë. Me respekt Staffi. 
ForumPortaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimiChatBilardo

Share | 
 

 Ubuntu / Kubuntu dhe root-Password (fjalëkalimi)

Shko poshtë 
AutoriMesazh
pRiaam
Administrator
Administrator
avatar

Postimet : 872
Vendodhja : n'Kamenic'ë
Puna / Hobi : HackinG & Designer

MesazhTitulli: Ubuntu / Kubuntu dhe root-Password (fjalëkalimi)   Sun Mar 29, 2009 1:07 am

Zakonisht për përdoruesin root , që është administratori i sistemit në Kubuntu/Ubuntu nuk vendoset një fjalëkalim(password). Për këtë arsye duhet të punohet me sudo .
Se si punohet me root dhe si mund të jepni një fjalëkalim për root, mund të lexoni këtu:

Cito :
https://wiki.ubuntu.com/RootSudo
(english)

http://wiki.ubuntuusers.de/sudo
(deutsch)

_________________

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://Deshira-Juaj.WS
 
Ubuntu / Kubuntu dhe root-Password (fjalëkalimi)
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Fjalët e fundit, para vdekjes
» Gjithësi Paralele
» Pohimet për gjuhën e vjetër shqipe i lënë studiuesit pa fjalë
» Etimologjia e fjalës "Djalli"
» Supersticioni

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Paneli i Kontrollit :: Tutorials & Mësime-
Kërce tek: